Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:29
Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
Audio
  • Rząd odmraża kolejne zasady bezpieczeństwa (Jedynka/ Cztery pory roku)
Znoszenie kolejnych obostrzeń ucieszy wiele osób
Znoszenie kolejnych obostrzeń ucieszy wiele osóbFoto: EugeneEdge / shutterstock

W środę (27.05) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział start czwartego etapu odmrażania gospodarki. Już w najbliższą sobotę dojdzie do zniesienia niektórych obostrzeń.

- Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans. W sklepie, środkach komunikacji publicznej oraz kościołach maseczki będą wciąż obowiązkowe - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że również od najbliższej soboty zostanie wprowadzona możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Nie będą już obowiązywały limity klientów w zależności od powierzchni sklepu. Podobnie będzie w przypadku punktów gastronomicznych oraz kościołów, gdzie jednak nadal trzeba zachowywać dwumetrowy dystans od innych osób.

Czy warto wietrzyć sklepy i kościoły?

- Czy koniecznie jest wietrzenie pomieszczeń sklepów, aptek i kościołów? Tych miejsc, gdzie przebywają ludzie? - zastanawia się nasza słuchaczka.

Zdaniem Marka Posobkiewicza, głównego inspektora sanitarnego MSWiA, na pierwszym miejscu należy postawić higienę dłoni, w tym częste mycie i dezynfekcję.

- Wietrzenie małych i dużych pomieszczeń jest bardzo dobrą i starą praktyką. Przed wiekami jak występowały epidemie, mówiło się o morowym powietrzu, nie wiedząc na jakiej zasadzie ta choroba się szerzy. Poprzez rozrzedzanie ilości patogenu w powietrzy, minimalizujemy jego wpływ na nasze zdrowie i życie. Jeżeli przewietrzymy dobrze takie powietrze, to ilość wirusa w pomieszczeniu oczywiście spadnie - tłumaczy Marek Posobkiewicz.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:25
- Z zasady każdy jednorazowy sprzęt powinien być używany jeden raz. Wtedy producent daje gwarancję jego właściwości - mówi o maseczkach jednorazowych Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. A czy maseczki można zastąpić przyłbicami?
rozwiń zwiń