Nie wszystkie testy na COVID-19 są tak samo skuteczne. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:23
W całym kraju pojawił się wysyp testów na koronawirusa, które można wykonać już w cenie od 70 złotych. Pod względem skuteczności test testowi nie jest jednak równy. - Najwięcej o wirusie powiedzą nam testy molekularne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Audio
  • Testy na obecność koronawirusa. Jak i kiedy robić? (Jedynka/ Cztery pory roku)
Jeżeli test na COVID-19 jest nieprzyjemny, to jest jednocześnie... skuteczniejszy
Jeżeli test na COVID-19 jest nieprzyjemny, to jest jednocześnie... skuteczniejszyFoto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Aby rozpoznać chorobę COVID-19, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2, niezbędne jest przeprowadzenie testu. Trzeba jednak zrobić to z głową i warto najpierw opowiedzieć lekarzowi o swoich podejrzeniach związanych z koronawirusem i poradzić się odnośnie możliwości przeprowadzenia testu.

Nieprzyjemny znaczy skuteczny

- Najważniejsze są testy molekularne, które mogą nam powiedzieć najwięcej o wirusie. Wymaz pobierany jest z nosogardła, ponieważ według niektórych badań jest dwukrotnie bardziej charakterystyczny i czuły. Badanie z nosogardła jest nieprzyjemne, ale tylko wtedy jest dobrze przeprowadzone, kiedy jest właśnie nieprzyjemne. Natomiast w przypadku wymazu z gardła w 32 proc. może wyjść wynik ujemny, mimo że powinien być dodatni. Dlatego samo pobranie jest bardzo istotne - tłumaczy dr Michał Sutkowski.


Jak wygląda test na koronawirusa SARS-CoV-2? Jak wygląda test na koronawirusa SARS-CoV-2?

Skuteczność testu jest ważna przede wszystkim z tego względu, że jeżeli test omyłkowo nie wykaże dodatniego wyniku, chory będzie zakażał innych, nawet o tym nie wiedząc.

- Podczas badania każdy szczegół jest ważny. Podłoże, czy to uniwersalne, wirusowe, warunki, temperatura przewożenia od 2 do 8 stopni Celsjusza do 72 godzin. Tak samo należy pobrany materiał zamrozić, a badania powinny przeprowadzać certyfikowane laboratoria - dodaje ekspert Jedynki.

Kiedy powinniśmy zrobić test?

Decydując się na wykonaniu testu molekularnego, warto pamiętać, że wynik dodatni wyjdzie dopiero 7-10 dni po zakażeniu. - Wcześniej może wyjść ujemny - przyznaje dr Michał Sutkowski.

W przypadku testów serologicznych, czyli gdy krew jest pobierana poprzez ukłucie w palec lub żylnie, dodatni wynik może pojawić się dopiero około 14. dnia od zakażenia, natomiast szczyt skuteczności testu występuje dopiero po 5 tygodniach.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 11.14

DS

Czytaj także

Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:29
Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest zgoda na otwarcie placów zabaw. Będą czynne już w sobotę?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:24
Już od 30 maja rodzice i dziadkowie będą mogli spędzać czas z dziećmi na placach zabaw. - Liczymy tutaj na zdrowy rozsądek rodziców i że nie będzie kumulacji na placach zabaw w całym kraju - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń