Koronawirus. Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:46
- Są takie sytuacje, w których pracownik może odmówić wykonania pracy - potwierdza radca prawny Grzegorz Ruszczyk. Gdy, w jego ocenie, stanowisko pracy nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. Ale przepisy nie są takie precyzyjne. Bo pracodawca na przykład będzie uważał, że wszystko jest w porządku.
Audio
  • Czy pracownik może odmówić pracy w obawie przed koronawirusem (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Myriams-Fotos/pixabay

Grzegorz Ruszczyk przyznaje, że przepisy tworzono, kiedy nikt nie przewidywał, że kiedyś będzie coś takiego, jak pandemia koronawirusa. Podkreśla przy tym, że przepisy są na tyle ogólne, że zawsze można powołać się na któryś paragraf.

- Muszą zaistnieć dwie okoliczności, żeby pracownik mógł odmówić wykonania pracy - mówi prawnik. To jest złamanie przepisów BHP i zagrożenie dla życia lub zdrowia. Z pierwszą przesłanką sprawa jest jasna, bo katalog przepisów BHP jest określony. To są np. maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcji, zachowanie odległości między pracownikami. Co więcej, jeżeli w zakładzie pracy pojawi się osoba zakażona, to pracodawca ma obowiązek poinformować niezwłocznie resztę załogi o możliwości zakażenia. Nie można tego utajnić.

Radca zwraca uwagę, że odmówić wykonania pracy można jedynie wtedy, kiedy jest bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia lub życia. Osoba zakażona w najbliższym otoczeniu może za takie zagrożenie uchodzić. - Ale odmowa wykonania pracy nie oznacza porzucenia pracy - przestrzega gość Programu 1 Polskiego Radia. To jest jedynie sygnał dla pracodawcy, żeby coś z tym zrobił. Zwraca uwagę, że jeżeli pracodawca zastosował się do wytycznych, to ma prawo oczekiwać, że pracownik przyjdzie i będzie wykonywał swoje obowiązki.


. .

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Grzegorz Ruszczyk (radca prawny)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 9.21

ag


Czytaj także

Jakie są dziś obowiązki pracownika, a jakie pracodawcy?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:20
Czy pracownik może odmówić świadczenia pracy z uwagi na strach przed zakażeniem, mimo że firma zapewniła mu odpowiednie środki ochrony? Jakie są dziś obowiązki pracownika, jakie pracodawcy? Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolonie w czasach pandemii. Jak będą wyglądały? Jakie są wytyczne?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:41
Uczniowie będą mogli w wakacje wyjechać na kolonie. Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia, przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak będą wyglądały kolonie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wszystkie testy na COVID-19 są tak samo skuteczne. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:23
W całym kraju pojawił się wysyp testów na koronawirusa, które można wykonać już w cenie od 70 złotych. Pod względem skuteczności test testowi nie jest jednak równy. - Najwięcej o wirusie powiedzą nam testy molekularne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń