Wiesław Michnikowski. Melancholijna twarz i salwy śmiechu na widowni

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 13:48
Rozśmieszać widzów inteligentnie i niebanalnie to prawdziwa sztuka. Potrafił to Wiesław Michnikowski, który był fenomenem sceny, estrady i ekranu. Jego interpretacje piosenek, zwłaszcza w Kabarecie Starszych Panów, nie mają sobie równych.
Audio
  • Wiesław Michnikowski, niezapomniany aktor satyryczny (Cztery pory roku/Jedynka)
Wiesław Michnikowski podczas Festiwalu Piosenki Opole 2006. Koncert 101 lat polskiego kabaretu
Wiesław Michnikowski podczas Festiwalu Piosenki Opole 2006. Koncert "101 lat polskiego kabaretu" Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Tak mówił o interpretacji piosenki "Addio pomidory". - Tak przyszło mi do głowy, żeby to robić w postaci takiego jakiegoś nieudacznika sepleniącego i Panowie Starsi od razu to zaakceptowali i nawet jeszcze dwie następne piosenki zmuszali mnie do tego, żebym robił je w tej postaci - wspominał Wiesław Michnikowski w archiwalnej już rozmowie z Arturem Andrusem.

Youtube

Wybitne kreacje tworzył w kabarecie Dudek, gdzie z Edwardem Dziewońskim zaprezentował cieszący się do dziś wielką popularnością skecz "Sęk".

KabaretOLD01/Youtube

Aktor świetne kreacje stworzył też w filmie. W "Seksmisji" zagrał postać kobiety, Jej Ekscelencji, a w "Gangsterach i filantropach" tragikomiczną postać niedojdy, którego przez pomyłkę wzięto za kontrolera jakości w lokalach gastronomicznych w czasach PRL. 

Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat interesował się  aktorstwem. Jako dziecko często przygotowywał krótkie scenki dla rodziny i szkolnych kolegów. W stolicy mieszkał do momentu upadku Powstania Warszawskiego. Później wraz z rodziną przeniósł się do Lublina, gdzie zaangażował się w działalność amatorskiego teatru przy Domu Żołnierza.

Poza teatrem popularność przyniosły mu występy estradowe, filmowe i telewizyjne. Był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu "Dudek" oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie. Zmarł 29 września 2017 w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Przygotowała: Joanna Sławińska

Data emisji: 3.6.2020

Godzina: 11.44

ag

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów na rockowo

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 14:40
Kabaret Starszych Panów niezmiennie urzeka. Teraz już kolejne pokolenie, którego rodziców na świecie jeszcze nie było, kiedy w telewizji nadano pierwszy odcinek tego programu. Wkrótce ukaże się album Artura Gotza z piosenkami z kabaretu w nowej aranżacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 05:45
- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Dziewoński: poczucia humoru nie można się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:39
Dziennikarz przekonuje, że wielu rzeczy można człowieka nauczyć, ale na pewno nie poczucia humoru. Napisał książkę o historii kabaretu "Siła komizmu… destrukcyjna?", a inspiracją do tego była rozmowa z Wiesławem Michnikowskim. To opowieść o ludziach, którzy mieli poczucie humoru.
rozwiń zwiń