Latanie podczas epidemii. Jakie zasady obowiązują na lotnisku i w samolocie?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 12:33
Obowiązkowa maseczka, sprawdzanie temperatury ciała oraz zachowywanie bezpiecznego dystansu na lotnisku i w samolocie. To tylko niektóre ze zmian wprowadzonych od czerwca na polskich lotniskach. Od ponad tygodnia podróżni znowu mogą korzystać z lotów krajowych. Jak zatem wygląda rejs samolotem w czasach pandemii?
Audio
  • Nowe zasady bezpieczeństwa na lotniskach (Jedynka/ Cztery pory roku)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Grand Warszawski / shutterstock

Lotniska znowu zaczynają budzić się do życia i od początku czerwca zapraszają pasażerów do korzystania z rejsów krajowych. Z Lotniska Chopina można polecieć m.in. do Krakowa, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Gdańska.

Lotniska stawiają na bezpieczeństwo

W porcie lotniczym trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu obowiązkowych zasad bezpieczeństwa. Wchodząc do budynku, należy okazać bilet bądź kartę pokładową, a następnie poddać się kontroli temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej. Podróżni muszą też pamiętać o zachowywaniu dystansu i dezynfekcji rąk.

- Przed budynkiem terminalu można kupić maseczki w specjalnych maseczkomatach. Są to tanie, przystępne maseczki. Znajdują się tam też żele w tubkach, rękawiczki jednorazowe w rozmiarach M i L - mówi Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie.

Piotr Rudzki zapewnia, że port udostępnia podróżnym dozowniki z płynem dezynfekującym. Można je znaleźć przy punktach odprawy, kontroli bezpieczeństwa oraz w okolicy toalet.

- Jeżeli chodzi o lotnisko, trzeba zasłaniać twarz, natomiast na pokładzie samolotu obowiązkowa jest maseczka - przekazuje rzecznik Lotniska Chopina.

Bezpieczny dystans obowiązuje nie tylko w terminalu, ale również na pokładzie samolotu, gdzie pomiędzy pasażerami musi pozostawać odstęp jednego wolnego miejsca. - Jest to układ szachownicy. W ten sposób nikt nie siedzi bezpośrednio przed nami i za nami - słyszymy.

To nie koniec zmian

Z użytku wyłączone są place zabaw dla dzieci znajdujące się na terenie lotniska, nie można korzystać również z poidełek, a palić można wyłącznie w wyznaczonych miejscach przed wejściem do budynku terminalu.

Nie ma za to problemów z zakupem kawy, gazety, czekoladek czy innych artykułów w lotniskowych sklepikach.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Rudzki (rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie)

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 9.15

DS

Czytaj także

Lotnisko Chopina zmienia organizację ruchu. Nowe informacje dla podróżnych

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 15:34
Od czwartku, od godziny 15, ulegają zmianie zasady przemieszczania się po terminalu na Lotnisku Chopina. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz podróżnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LOT przywraca w Polsce kolejne połączenia. Sprawdź które

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 21:53
PLL LOT poinformowały, że podróżni będą mogli skorzystać z lotów bezpośrednich na trasach Kraków - Olsztyn do trzech razy tygodniowo oraz raz w tygodniu na trasie Rzeszów - Gdańsk.
rozwiń zwiń