Program "Moja woda" na pomóc zmniejszyć suszę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 13:23
Nie wiemy, czy w Polsce, tak jak np. w Australii, trawniki będzie można podlewać co drugi dzień. Faktem jest natomiast, że dostępność zasobów wody jest stosunkowo niska i jak twierdzą specjaliści niski jest poziom naszej zdolności do gromadzenia wody.
Audio
  • Program "Moja woda" do magazynowania wody (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamilfoto/pixabay

W Hiszpanii więcej magazynują wody niż w Polsce

Szymon Tumielewicz z Ministerstwa Klimatu porównuje Polskę z Hiszpanią i wykazuje, że w kraju na Półwyspie Iberyjskim poziom retencji jest w okolicach 40 procent, a w Polsce zaledwie 6 procent. Brki wody w naszym kraju spowodowane są zmianami klimatu i coraz mniejszą ilością opadów, a także zanikiem normalnych, śnieżnych zimn, co dobrze było widać w tym roku, kiedy śniegu, poza obszarami górskimi, było jak na lekarstwo. - Stąd ta susza, która wystąpiła wczesną wiosną, co wcześniej się nie zdarzało - wyjaśnia.

To skłoniło Ministerstwo do przygotowania programu "Moja woda", czyli program retencji i przydomowych zbiorników wodnych, który jest ważny w dobie suszy hydrologicznej. Program zacznie obowiązywać w lipcu. Jest to też pierwszy program rządowy wspomagający walkę z susza skierowany do odbiorców indywidualnych.

Program dla indywidualnych osób

Szymon Tumielewicz podkreśla, że program ma dwa cele - magazynować wodę w okresach jej niedoboru oraz magazynować nadmiar wody, jaka jest w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze.

Czytaj więcej >>>Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

Wnioski o przystąpienie do programu będzie można składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i na ich stronach internetowych będą dostępne szczegółowe informacje. Wziąć udział w programie będą mogli właściciele gruntów, na których znajdują się budynki jednorodzinne. Dostaną dofinansowanie, na wybudowanie zbiorników magazynujących wodę deszczową i roztopową, w tym również oczek wodnych czy wkopanych w ziemię beczek, a także na urządzenia do jej rozsączania. Dotacja wyniesie do 5 tysięcy złotych i do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia. Do 2024 roku jest 100 milionów złotych do wykorzystania.

Wcześniej uruchomiono programy dotyczące małej retencji dla samorządów.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Szymon Tumielewicz (zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu)

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 11.15

ag


Czytaj także

Od kilku lat pogłębia się w Polsce problem suszy. Czy pomoże retencja wody?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:00
Z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że w całym kraju występuje susza rolnicza. Największe niedobory wody zanotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:40
Susza i brak wody to narastający problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mają im przeciwdziałać rządowe programy służące nie tylko oszczędzaniu wody, ale także jej magazynowaniu i przechowywaniu. Poszczególne resorty i agendy rządowe oferują na te cele setki milionów złotych. Przedstawiamy, gdzie i jak uzyskać wsparcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
- Woda to jest cenny zasób, skarb, o który na nowo musimy się nauczyć troszczyć i nim gospodarować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu. Wyjaśnił, że aby chronić Polskę przed skutkami suszy, powstał program "Moja woda".
rozwiń zwiń