Jak koronawirus zmieni świat i nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 12:26
Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze życie i to bardzo. Coraz częściej zadajemy sobie pytania, czy jeszcze wrócimy do funkcjonowania sprzed epidemii, a jeśli nie, to do jakich zmian dojdzie na świecie? - Praca zdalna będzie na pewno popularniejsza. Przekonaliśmy się wszyscy, że jest możliwa w pewnych dziedzinach - mówi Monika Redzisz.
Audio
  • Jaki będzie świat po pandemii? (Cztery pory roku/ Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: paopano / shutterstock

Europejska platforma kulturalna Arte przygotowała ankietę, w której zachęca osoby w wieku od 16 do 35 lat do dzielenia się swoimi wizjami przyszłości. Zebrane odpowiedzi mają posłużyć do stworzenia cyklu dokumentalnych filmów ukazujących nasze wyobrażenia dotyczące przyszłości.

- Badanie jest tym bardziej interesujące w obliczu zmian społecznych, które pandemia koronawirusa wywołała na całym świecie. Potrwa ono 6 miesięcy, a jego celem będzie zbadanie podejścia młodego pokolenia do wyzwań politycznych, społecznych i klimatycznych - tłumaczy Berenika Wyrzykowska-Novi z Arte.

Jak bardzo pandemia zmieni nasze życie?

- Z pewnością nie będzie to wyglądało tak jak przed pandemią. Wydaje się, że rozwiązania zwłaszcza cyfrowe, do których zostaliśmy zmuszeni w trakcie pandemii, będą nam w jakimś stopniu służyć, kiedy sytuacja się unormuje. Praca zdalna będzie na pewno popularniejsza. Przekonaliśmy się wszyscy, że jest możliwa w pewnych dziedzinach, dobrze działa i może być komfortowa zarówno dla niektórych przedsiębiorców, jak i dla pracowników - uważa Monika Redzisz z portalu sztucznainteligencja.org.pl.

Czas pandemii przyspieszył także wdrażanie nowych technologii, co z pewnością widać przy tworzeniu kolejnych rozwiązań związanych telemedycyną.

Wirtualne spotkania nie zastąpią rzeczywistych?

Koronawirus zweryfikuje również, na ile spotkania w świecie wirtualnym zastąpią nam te w świecie realnym.

- Socjologowie prowadzą badania jakby na żywym organizmie, czyli na bieżąco analizując problem, już zwracają uwagę, że zmienia się podejście do wartości i do życia, czyli będziemy cenić bardziej kontakty interpersonalne - twierdzi dr Tomasz Marcysiak z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy i Toruniu.

Zdaniem Moniki Redzisz nie można przesadzać, że świat po pandemii będzie wyglądał kompletnie inaczej. - Po prostu potrzebujemy normalnych kontaktów z innymi ludźmi. Dzieci tęskną za szkołami i za kontaktami z rówieśnikami, więc wydaje się, że ta sytuacja nie zmieni się diametralnie - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Małgorzata Głogowska

Goście: Berenika Wyrzykowska-Novi (Arte), Monika Redzisz (portal sztucznainteligencja.org.pl), dr Tomasz Marcysiak (Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy i Toruniu)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 10.47

DS

Czytaj także

Koronawirus. Pomoc bezdomnym w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:05
Pandemia koronawirusa jest dla nas wszystkich dużym wyzwaniem. Są tacy, którzy bez pomocy innych znaleźliby się w niezwykle trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Byli bez własnego dachu nad głową i środków ochrony osobistej. Caritas Polska od lat wspiera osoby będące w kryzysie bezdomności i także w tym trudnym momencie nie pozostawiła ich bez opieki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kropki, kwiatki, wysadzane kamieniami - maseczka ochronna modnym dodatkiem!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:14
Maseczka ochronna stała się nieodzownym elementem naszego ubioru. Projektanci mody doszli do wniosku, że nie musi być ona przykrym obowiązkiem, a wręcz przeciwnie ciekawym dodatkiem. 
rozwiń zwiń