Koronawirus w Polsce. Kto nie musi nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 11:10
Od momentu wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń (30.05) wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa częściowo zniesiony został obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Nadal trzeba zakrywać usta i nos w sklepach, pojazdach komunikacji publicznej i kościołach. Kto jest zwolniony z noszenia maseczki nawet w przestrzeniach zamkniętych?
Audio
  • Kto jest zwolniony z noszenia maseczki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/FamVeld

czytaj więcej
koronawirus pandemia kwarantanna mężczyzna depresja 1200.jpg
Jak koronawirus zmieni świat i nasze życie?

Jak zaznacza w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia internista i kardiolog dr Michał Mularczyk, z noszenia maseczek zwalnia nas m.in. odczuwana duszność. - Wiem, że tak ma wiele osób, ale dotyczy to szczególnie osób z chorobami płuc i serca - wyjaśnia. - Osoby z dusznościami raczej nie powinny chodzić w maseczce albo wysłać kogoś do sklepu, jeżeli jest taka możliwość - dodaje. 


- Jeżeli ktoś ma schorzenie układu oddechowego, na przykład astmę, bądź jest alergikiem i w przypadku noszenia maseczki, bardzo to zmienia jego komfort, jest zwolniony z noszenia maseczki. W przypadku osób z niewydolnością krążenia, które potrzebują świeżego powietrza i dużej ilości tlenu dostarczanej do organizmu, również są one zwolnione - mówi Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz. - Pamiętajmy, że powinniśmy wszyscy podchodzić do tego uczciwie - dodaje.


Instrukcja postępowania z maseczkami wielorazowego użytku (PAP) Instrukcja postępowania z maseczkami wielorazowego użytku (PAP)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 10.22

kh