Praca na wakacje. Czy będzie gdzie dorobić latem?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:23
- Podejrzewam, że praca na wakacje będzie, bo wystarczy spojrzeć na oferty pracy na różnego rodzaju portalach internetowych. Jest także sporo ofert, jeżeli chodzi o praktyki i staże. W ostatnich miesiącach widać tendencję rosnącą. Jeszcze w marcu, kwietniu, kiedy byliśmy zamrożeni pandemią, takich ofert na rynku naprawdę brakowało. Widać, że firmy się odmrażają - mówi w "Czterech porach roku" ekspertka Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kzenon

Posłuchaj
05:29 _PR1_AAC 2020_06_16-09-20-34.mp3 Ekspertka Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka podpowiada, gdzie szukać wakacyjnej pracy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

czytaj więcej
uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Nie prawo a rolnictwo. Co studiować, by mieć dobrą pracę w niedalekiej przyszłości?

Ponad 84 miliardy złotych trafiło do wczoraj do polskich przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej na ratowanie miejsc pracy. Mówiła o tym w we wtorek (16.06) rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg. Jak zaznaczyła szefowa resortu rodziny - przybywa też ofert pracy, co było widoczne w rejestrach urzędów pracy szczególnie w drugiej połowie maja i na początku czerwca. To głównie prace sezonowe, ale jak mówiła minister, rośnie także liczba nowych firm, w tym jednoosobowych.

Szansa dla młodych?

Wioletta Żukowska-Czaplicka zwraca uwagę, że m.in. odmraża się obecnie branża turystyczna. - Widzę tutaj szansę dla młodych osób, które chciałyby sobie dorobić, a przez ostatnie miesiące nie miały takiej możliwości - ocenia i dodaje, że z racji dużej liczby turystów, którzy zaczęli pojawiać się w ośrodkach turystycznych widać, że będzie zapotrzebowanie na pracowników.

- Nawet pracodawcy, którzy mają problemy finansowe będą chcieli się posiłkować praktykantami, stażystami, żeby ograniczyć koszty swojej działalności - mówi ekspertla. - Bolączką praktyk jest to, że często są one bezpłatne. Traktowane są jako wolontariat. Absolutnie jesteśmy przeciwni tego rodzaju praktykom, bo każde praktyki to praca i powinno należeć się za nie wynagrodzenie. Ten trend też się na szczęście zmienia w ostatnich latach - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Wioletta Żukowska-Czaplicka (Pracodawcy RP)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 9.20

kh


Czytaj także

Mielno szykuje się do sezonu. To będą inne wakacje niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:30
Jest jednym z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem. W "Czterech porach roku" zawitaliśmy do Mielna, gdzie sezon wakacyjny, z uwagi na epidemię koronawirusa, będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych. 
rozwiń zwiń