Cyberwłamanie do naszego komputera. Jak uchronić się przed nim?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:35
Czy komunikatory internetowe w dzisiejszych czasach są bezpieczne? Jak łatwo wykraść przez nie hasła? Dlaczego powinniśmy uważać, z jakich aplikacji korzystamy? W dobie pandemii i wymuszonej pracy zdalnej te pytania powracają jak bumerang. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: richardjohnson/Shutterstock

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób pracuje zdalnie. Korzystając z internetu, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed cyberwłamaniami.

- Jeżeli decydujemy się na poszukanie konkretnego rozwiązania, warto w pierwszej kolejności wybrać komunikator, który ma możliwość szyfrowania danych z dodatkowym kluczem (…). Popularne komunikatory zazwyczaj posiadają takie szyfrowanie, ale jest ono dostępne tylko w trybach prywatnych. Dlatego trzeba samemu włączyć szyfrowanie w ustawieniach - mówi dr Krzysztof Kuźmicz z Akademii Leona Koźmińskiego.

Odpowiedzialność spoczywa na nas

Ekspert Jedynki przyznaje, że kwestia bezpieczeństwa spoczywa przede wszystkim na nas samych. - Żadne rozwiązanie techniczne nie gwarantuje w 100 proc., że dane będą anonimowe i że będziemy bezpieczni. Każde rozwiązanie cyfrowe można obejść, jeśli ktoś jest bardzo zaawansowany. Stąd firmy na bieżąco wprowadzają aktualizacje, aby uniknąć luk w zabezpieczeniach. Warto też pomyśleć o naszym komputerze czy telefonie - dodaje.

Posłuchaj
12:46 _PR1_AAC 2020_06_16-11-14-22.mp3 Jak bezpiecznie korzystać z internetu? (Jedynka/ Cztery pory roku)

Zadbaj o oprogramowanie

W jaki sposób możemy się zabezpieczyć przed wyciekiem ważnych danych? Na przykład poprzez instalację oprogramowania antywirusowego czy programów typu firewall. Musimy również pamiętać o sprawdzaniu, czy aplikacje do komunikacji pochodzą z wiarygodnych źródeł. Często bowiem w internecie znajdują się aplikacje łudząco podobne do tych oryginalnych, ale mające na celu oszukanie nas.

Dr Krzysztof Kuźmicz podpowiada także, aby sprawdzać, czy wiadomości wysyłane w komunikatorach kasują się automatycznie, czy jednak zapisują się na serwerze komunikatora lub na naszym urządzeniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Krzysztof Kuźmicz (Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 11.14

DS

Czytaj także

Phishing żeruje na emocjach czasu pandemii. Zastanów się, zanim klikniesz w przysłany załącznik albo link

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:50
- W czasie pandemii obserwujemy lawinę nowych kampanii phishingowych. Wykorzystują one tematy związane z koronawirusem i prowadzone są na rozmaite sposoby – np. obserwowane jest przesyłanie mailem rzekomych informacji o COVID-19, wraz z linkami, których kliknięcie prowadzi do zainfekowania komputera czy smartfona  – ostrzega ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska (AGH). W rozmowie także o menedżerach haseł i podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stawiasz na niską cenę? Uważaj, twoja hulajnoga może wybuchnąć

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:37
Wybuchające hulajnogi, telefony komórkowe czy laptopy to już nie tylko pojedyncze przypadki, a coraz większe zagrożenie, kiedy nie patrzymy na jakość kupowanego towaru, tylko na jego niską cenę. Jak zatem kupować, żeby z nowego sprzętu cieszyć się jak najdłużej?
rozwiń zwiń