O początkach skautingu na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 11:15
Geneza ruchu skautowego w Polsce sięga 1909 roku, kiedy na polskie tereny przeniknęły pierwsze wiadomości o rozwijającym się w Wielkiej Brytanii skautingu. Wieści te padły na podatny grunt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wende Images/shutterstock.com

Posłuchaj
16:55 [ PR1]PR1 (mp3) 19 czerwiec 2020 09_21_52.mp3 O początkach skautingu na ziemiach polskich (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Młodzież polska, wychowana w duchu pozytywizmu, przeniknięta hasłami niepodległościowymi, garnęła się do kół turystycznych, sportowych, gimnastycznych, samokształceniowych związków etyczno-abstynenckich oraz organizacji przysposobienia wojskowego głoszących hasło zbrojnej walki o niepodległość Polski.

Za symboliczną kolebkę polskiego skautingu uważa się Lwów. Początki datować można na rok 1910, kiedy Andrzej Małkowski - w ramach kary - przetłumaczył na język polski podręcznik Roberta Baden-Powella "Scouting for boys" a następnie założył wakacyjną, kilkunastoosobową drużynę chłopców przy gnieździe "Sokoła". Pierwszy "trwały" zastęp założyli 16 września 1910 roku uczniowie I Gimnazjum św. Anny w Krakowie ("Zastęp Kruków", zastępowy - Władysław Smolarski).

Dlaczego w Polsce są harcerze a nie skauci?

- Myślę, że Małkowski należał do pokolenia, które poszukiwało, chciało czynem przysłużyć się do odzyskania niepodległości. Ta kara, tłumaczenie podręcznika Baden-Powella, na pewno pobudziła jego serce i doprowadziła go do bardzo prostej syntezy - skauting plus niepodległość to jest właśnie harcerstwo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia harcmistrz, sekretarz generalny ZHR Wiesław Turzański. 

Skąd się wzięła nazwa harcerz i dlaczego zastąpiła skauta?

- Scout to z języka angielskiego zwiadowca. Baden-Powell w wojnie burskiej wykorzystywał młodych chłopaków do działań zwiadowczych, do improwizowania działań, które de facto nie miały miejsca, do przechytrzania przeciwnika. W polskiej tradycji rycerskiej był taki termin jak harcownik. To była awangarda śmiałków, którzy przed bitwą na polu bitwy próbowali się zmierzyć ze śmiałkami z drugiej strony. To była w pewnym sensie rozgrzewka do późniejszej batalii - wyjaśnił.

dzieci wakacje 1200 free
Kolonie w czasach pandemii. Jak będą wyglądały? Jakie są wytyczne?

Dziś ruch harcerski sformalizowany jest w szereg organizacji harcerskich pracujących w kraju i poza jego granicami (wśród Polonii). Oparty jest na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie harcerskie i Prawo harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można także posłuchać materiału reporterskiego o tym, jak będą wyglądały obozy harcerskie w tym roku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Wiesław Turzański (harcmistrz, sekretarz generalny ZHR)

Autor materiału reporterskiego: Patryk Bedliński

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: harcerstwo Sława Bieńczycka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Harcerze wspierają walkę z pandemią koronawirusa. ZHP będzie szyć maseczki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:09
Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął w całym kraju akcję szycia maseczek. - Chodzi o wsparcie placówek medycznych, które obecnie najbardziej potrzebują tego asortymentu - powiedziała rzecznik ZHP Martyna Kowacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerstwo w czasie izolacji - pomoc przede wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 15:26
- Praca każdego z nas zmieniła się, działalność harcerska uległa totalnej przebudowie -Wojtek Puchacz, harcerz. - Już w połowie marca, jako harcerze ZHP, zatrzymaliśmy nasze zbiórki harcerskie, regularne spotkania. Nie znaczy, że zatrzymaliśmy działalność, a ta przestawiła się na inne tory, by pomóc społecznościom lokalnym  - dodaje. 
rozwiń zwiń