Jak nie wrócić z wakacji z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 10:39
Mimo tego, że część z nas zdaje się o tym zapominać, koronawirus nadal z nami jest, i jak zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski, będzie nadal - aż do czasu wynalezienia szczepionki. Jak zatem spędzić bezpiecznie wakacyjny urlop?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/tetxu

czytaj więcej
dłonie1200.jpg
Bezobjawowy koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

- Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiedzialności. O tym, że wirus jest. Jest w przyrodzie, jest między nami. Nie ma go bardzo dużo, ale nie wiemy, gdzie on jest. Osoby bezobjawowe też zarażają, a osoby objawowe tym bardziej - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. - Musimy nosić maseczki. Nie możemy w kolejkach stać jeden na drugim i wchodzić sobie na plecy wzajemnie. Musimy po prostu myśleć i pamiętać o zdrowiu publicznym - dodaje. 


Posłuchaj
06:08 _PR1_AAC 2020_06_18-09-37-02.mp3 Dr Michał Sutkowski radzi co robić, by uniknąć zakażenia koronawirusem (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dr Sutkowski zwraca uwagę, że najważniejsze w profilaktyce antywirusowej jest dystansowanie się. - Bez tego dystansu będziemy mieli wirusa. Jeżeli ten dystans jest powyżej 2 metrów, niewiele nam zagraża, nawet jeżeli byśmy nie spełnili innych warunków - wyjaśnia.

- Numer dwa to higiena i dezynfekcja wokół nas. Pomieszczeń, wszystkiego, czego dotykamy rękoma i trzecia rzecz to maseczki - dodaje. 

czytaj więcej
senior1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Kto nie musi nosić maseczki?

Im więcej wirusa, tym łatwiej o zakażenie?

Gość Jedynki zwraca także uwagę na tak zwane inokulum, czyli dawkę wirusa, która może nam zaszkodzić i wywołać zakażenie u człowieka. - To jest taki termin, który mówi o bezwzględnej liczbie wirusów, która może nas zakazić. Tylko u każdego jest to inna liczba. Jeżeli nasza odporność jest mniejsza to nam dużo nie potrzeba i nawet niewielka liczba wirusa może taką osobę zarazić, a nawet zabić - zaznacza.

- Dlatego też osobom, które są bezobjawowe, młode, zdrowe wydaje się, że nic im się nie stanie. Dla nich rzeczywiście niebezpieczeństwo choroby jest niewielkie, ale przynoszą to do domu, do swoich rodziców, dziadków i nawet jeśli są osobami bezobjawowymi, przy ekspresyjnym mówieniu, mocnym, głębokim oddychaniu w otoczeniu osoby starszej, mogą tę osobę zarazić - podkreśla dr Michał Sutkowski.


Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP) Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP)

czytaj więcej
klamka1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Czym dezynfekować klamkę?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: dr Michał Sutkowski 

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 9.37

kh


Czytaj także

Praca na wakacje. Czy będzie gdzie dorobić latem?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:23
- Podejrzewam, że praca na wakacje będzie, bo wystarczy spojrzeć na oferty pracy na różnego rodzaju portalach internetowych. Jest także sporo ofert, jeżeli chodzi o praktyki i staże. W ostatnich miesiącach widać tendencję rosnącą. Jeszcze w marcu, kwietniu, kiedy byliśmy zamrożeni pandemią, takich ofert na rynku naprawdę brakowało. Widać, że firmy się odmrażają - mówi w "Czterech porach roku" ekspertka Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka.
rozwiń zwiń