Misja na Księżyc? To cel programu "Artemis"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:54
Pod koniec maja br. cały świat obserwował jak amerykańscy astronauci wylądowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prezydent Donald Trump przekonuje, że do 2024 roku Amerykanie wylądują na Księżycu. Jest to celem programu "Artemis" – jednego z przykładów współpracy sektora prywatnego z rządem federalnym w badaniach kosmosu.
Astronauta w kosmosie, zdj. ilustracyjne
Astronauta w kosmosie, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Vadim Sadovski

Posłuchaj
06:35 [ PR1]PR1 (mp3) 18 czerwiec 2020 11_35_46.mp3 Misja na Księżyc? To cel programu "Artemis" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Pierwsza kobieta na Księżycu

NASA zdecydowała, że do 2024 roku na powierzchni Księżyca nogą postawi pierwsza kobieta oraz kolejny, po dekadach przerwy mężczyzna. Lądowanie ludzi poprzedzą transporty komercyjne, które mają przygotować powierzchnię Srebrnego Globu do przyjęcia pierwszych misji załogowych.

- Do tej pory dwunastu astronautów wylądowało na powierzchni Srebrnego Globu czyli na powierzchni Księżyca. Kobiety jeszcze nie było - mówi Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu, Planetarium w Toruniu. 


Cele programu 

Główną ideą przyświecającą programowi Artemis jest ponowna obecność ludzi i założenie bazy na Księżycu. W przeciwieństwie do programu Apollo, gdzie w skład załóg wchodzili głównie wojskowi, ma być to teraz załoga złożona w głównej mierze z naukowców.  - Jeżeli chcemy wrócić na Księżyc musimy to zrobić "po coś" m.in. założyć bazy, wydobywać minerały czy tamtejsze paliwo - zwraca uwagę Jerzy Rafalski. - Niektórzy mówią, że jest tam bardzo duża ilość paliwa wysokoenergetycznego i trzeba budować tam bazy, ale z drugiej strony myślę, że do 2024 roku nie zdążymy zbudować baz ani nie wyślemy ludzi na dłuższy pobyt - uważa gość audycji. 

***

Załoga założy na Księżycu pierwszą bazę, w której będą sprawdzane technologie użyte w późniejszej misji na Marsa (planowanej na lata trzydzieste XXI wieku, po rozbudowie stacji Gateway). Będzie to pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od ponad 50. lat, od misji Apollo 17 z 11 grudnia 1972 r.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jerzy Rafalski (astronom, Planetarium Toruń) 

Data emisji: 18.06.2020 r. 

Godzina emisji: 11.35

IAR/ans 

Czytaj także

Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:10
Trwa ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) konkurs na nazwę planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów stulecia IAU - każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja Mars 2020. Czy dron może przysłużyć się nauce?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:37
Misja ma na celu wysłanie planetarnego łazika na Marsa w 2020 roku. Łazik pomoże w poszerzeniu wiedzy o tym, jak przyszli naukowcy będą wykorzystywać zasoby naturalne dostępne na powierzchni planety. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie podejście sokoła. Rakieta Falcon 9 wystartuje w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:10
Wszystko było gotowe, astronauci zajęli już swoje miejsca. Startowi rakiety Falcon 9 w ramach pierwszej od 9 lat amerykańskiej załogowej misji kosmicznej mogła przeszkodzić tylko pogoda. I przeszkodziła. Lot przełożono na sobotę 30 maja, na godzinę 21:22 czasu polskiego.
rozwiń zwiń