Narodowe Czytanie 2020. Janusz Kukuła: szykujemy niezwykłe przeżycie artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:00
- "Balladyna" ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Balladyna bohaterką Narodowego Czytania 2020 (Cztery pory rokuJedynka)
"Balladyna" bohaterką Narodowego Czytania 2020 (Cztery pory roku/Jedynka)Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

1200x660_nar-czytanie-20_01a.jpg
Narodowe Czytanie 2020

Bohaterką tegorocznego, 9. Narodowego Czytania będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie dramatu odbędzie się 5 września. Prezydent Andrzej Duda, zachęcając do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, podkreślił, że "to wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru".

"Ufam, że każdy odkryje swoją 'Balladynę', oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem" - stwierdził prezydent. 

O wydarzeniu więcej opowiedział w "Czterech porach roku" dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który czuwa nad całością widowiska. 

- "Balladyna" - jak wszyscy wiedzą - ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów - powiedział dyrektor. - Szykujemy dla Państwa niezwykłe przeżycie artystyczne (...) Będą zachowane wszelkie środki ostrożności - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów z artystami:

Posłuchaj
02:22 [ PR1]PR1 (mp3) 2 wrzesień 2020 11_38_35.mp3 "Balladyna" bohaterką Narodowego Czytania 2020 (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
03:51 [ PR1]PR1 (mp3) 3 wrzesień 2020 09_45_23.mp3 Janusz Kukuła: szykujemy dla Państwa niezwykłe przeżycie artystyczne (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Posłuchaj
04:01 [ PR1]PR1 (mp3) 4 wrzesień 2020 10_21_32.mp3 "Balladyna to przenikliwie spojrzenie na naturę ludzką" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Transmisji z inauguracji Narodowego Czytania 2020 będzie można posłuchać w południe w sobotę w Programie 1 Polskiego Radia.

Tego dnia w Jedynce planowane są też rozmowy z twórcami, którzy wzięli udział w wydarzeniu i z jego uczestnikami.

Fragmentów "Balladyny" w interpretacji dziennikarzy PR1 będzie można słuchać w sobotę między godz. 6.00 a 11.00.

***

"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Uznawany za jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. Jego twórczość wyróżniała się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. 

Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Autorka materiałów: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 2/3/4.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:30
Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń