Szkoła w dobie pandemii. Jak przygotować dziecko do nauki?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 14:00
- Najbardziej istotną umiejętnością, jakiej rodzice powinni nauczyć swoje pociechy przed pójściem do szkoły, jest zwykła dbałość o higienę - mówi Adam Stępka, rzecznik łódzkiego pogotowia. O czym dzieci i młodzież muszą pamiętać, aby nie zakazić się koronawirusem?
Rozpoczęcie roku szkolnego klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 22 w Tychach
Rozpoczęcie roku szkolnego klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 22 w TychachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj
03:22 PR1_MPLS 2020_09_02-10-19-38.mp3 Jak bezpiecznie uczyć się w szkole? (Jedynka/Cztery pory roku)

1 września uczniowie z całej Polski wrócili do szkół. Z powodu pandemii koronawirusa nauka odbywa się jednak w reżimie sanitarnym. Rodzice powinni zatem pamiętać o wprowadzonych zasadach bezpieczeństwa.

Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi zauważa, że w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek infekcji u dziecka, należy je zostawić w domu. - Ponadto, jeśli domownicy są objęci kwarantanną, wymagane jest, aby poinformować o tym szkołę - dodaje.

Przybory szkolne, picie i jedzenie

Dzieciom warto przypominać, że w szkole nie należy wymieniać się książkami, długopisami ani innymi przyborami. Dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę, czy dzieci spakowały do plecaka i piórnika wszystkie potrzebne rzeczy. Nie zawadzi również wyposażyć dzieci w jednorazowe kubeczki, a kanapki zapakować w papier lub folię.

- Nie dzielimy się kanapką na zasadzie "daj gryza", tylko jeśli już to robimy, to przez papier. Dopiero wtedy dajemy koledze kanapkę. Zdecydowanie nie dzielimy także butelki do picia w inny sposób niż poprzez rozlanie do kubeczków. Niestety w tej chwili nie ma możliwości, żeby to wszystko zrobić bezpiecznie, nie zachowując pewnych zasad higieny - tłumaczy dr Michał Matyjaszczyk z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski.

Jak rozmawiać z młodszymi dziećmi?

Z kolei Małgorzata Kubiak, dyrektor Dwujęzycznego Przedszkola KIDS&Co jest zdania, że młodszym uczniom należy tłumaczyć, jak groźny jest koronawirus i w jaki sposób można nim się zakazić. Warto także łączyć zabawę z wprowadzanymi zasadami bezpieczeństwa.

- My mierząc temperaturę dzieciom, wymyślamy w przedszkolu, że mamy niebieski laser, który pojawił się z jakiejś bajki i wtedy dzieci odbierają to bardzo łatwo - słyszymy w "Czterech porach roku".

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 2.09.2020

Godzina emisji: 10.19

DS

Czytaj także

Obostrzenia sanitarne i nowe reguły w czasie epidemii. Sprawdź, co muszą wiedzieć uczniowie i rodzice

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 10:46
Uczniowie wracają do szkół. Nauka ma wyglądać w taki sposób jak przed epidemią. W szkołach obowiązują obostrzenia sanitarne - dystans, dezynfekcja, a w przestrzeniach wspólnych w niektórych placówkach także maseczki.
rozwiń zwiń