Wspominamy niezwykłą podróż kulinarną "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:39
W jej ramach - wraz z reporterką w drodze Małgorzatą Raduchą - poznaliśmy smaki rożnych regionów Polski. W trakcie wędrówki udało się nam także "popróbować" kuchni gruzińskiej czy indonezyjskiej. Zajrzeliśmy nawet do kuchni... radiowej!
Lato z Radiem wraz z Małgorzatą Raduchą odwiedziło restaurację Niespodzianka
"Lato z Radiem" wraz z Małgorzatą Raduchą odwiedziło restaurację "Niespodzianka"Foto: Polskie Radio

Posłuchaj
04:07 [ PR1]PR1 (mp3) 3 wrzesień 2020 10_21_09.mp3 Wspominamy niezwykłą podróż kulinarną w ramach "Lata z Radiem" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Ziemia Suwalska to nie tylko piękny region, ale też pełen wyjątkowych smaków! Smażona stynka, zupa z pokrzywy, najlepsze na świecie kartacze. Tatarskie czebureki krymskie i stulistnik. Sery - z czarnuszką, czosnkiem, kozieradką. W trakcie naszej wizyty spotkaliśmy się z Aleksandrem Popławskim, polskim Tatarem, który opowiedział nam o kuchni tatarskiej. W miejscowości Raczki z panią Leokadią Chmielewską rozmawialiśmy o tym, czym się różnią kartacze od cepelinów. Następnie udaliśmy się na północ, do Wiżajn. To tam działają cudowne kobiety, które produkują ser podpuszczkowy Wiżajny i Rutka Tartak. 

"Lato z Radiem": uroki ziemi Suwalskiej. Zapraszamy do stołu!>>>

"Lato z Radiem" na Suwalszczyźnie. Profil: Polskie Radio
Odwiedziliśmy również Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach (Rytwiany leżą w Niecce Nidziańskiej, w południowo-wschodniej części Gór Świętokrzyskich). Można tu pospacerować przy śpiewie ptaków, poznać kamedulską historię, skupić się na modlitwie i kontemplacji a także... smacznie zjeść. Kameduli jedli wyłącznie to, co sami wyhodowali w ogrodzie lub znaleźli w lesie. Potrafili jednak umiejętnie obejść surowe zasady. Mieli stawy. Wszystkie zwierzęta w nich żyjące traktowali jak ryby. Uważali więc, że kaczki i żółwie doskonale pasują do diety wegetariańskiej.

"Lato z Radiem": kuchnia i historia 400 lat kamedułów w Polsce>>>

"Lato z Radiem" w Rytwianach. Profil: Polskie Radio

Jak smakuje kopa ornontowicka (ułożone w formie kopca placki kokosowe przełożone kremem z bakaliami ) - lokalny deser wpisany na listę certyfikowanych produktów regionalnych? W czym tkwi tajemnica idealnych śląskich rolad? O tym opowiedziały w Programie 1 Polskiego Radia panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic koło Mikołowa na Śląsku.

"Lato z Radiem" na tropie śląskich smaków w Kole Gospodyń Wiejskich>>>


"Lato z Radiem" na Śląsku. Profil: Polskie Radio
Reporterka w terenie Małgorzata Raducha odwiedziła też gospodarstwo rybne Mirosława Gworka w Głodowie. Jak smakują Mazury? Sandaczem z kaparami, zupą rybną i szczupakiem po polsku. - Kuchnia mazurska powinna się nam kojarzyć z rybą wędzoną, która jest tu popularna. Kiedyś w każdym domu były wędzarnie, czy to na strychu, czy to w formie specjalnej beczki. Jadło się wówczas często węgorza z plincami (plackami ziemniaczanymi) - wskazał nasz gospodarz.

Jak smakuje Roztocze? Szczebrzeszyn kiedyś słynął z uprawy tytoniu, a dziś z fasoli. Co można z niej zrobić? Tort, pierogi, roladę, pastę do chleba, pasztet a nawet... doktorat. Kuchnia roztoczańska stoi także kaszami - zapiekanymi w cieście, w bułkach albo podawanymi w formie kotletów z rożnymi sosami. Małgorzata Raducha zajrzała do kuchni pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bodaczowie i Wielączy. Spróbowała m.in. leniuszków, czyli zawiniętych w obgotowane liście kiszonej kapusty gołąbków z farszem z kaszy gryczanej, grzybów, gotowanych ziemniaków i kiszonej kapusty.

"Lato z Radiem" w Szczebrzeszynie. Jak smakuje Roztocze?>>>

"Lato z Radiem" na Roztoczu. Profil: Polskie Radio


Małgorzata Raducha, w poszukiwaniu wspaniałych potraw, pojechała również na Kurpie. Region charakteryzuje się bardzo smacznym jedzeniem, m.in. fafernuchami, smalczykiem, tradycyjną kurpiowską zupą z marchwi i kapusty. Furorę robią rejbaki, czyli tarte ziemniaki. Byliśmy także w Bieszczadach. Odwiedziliśmy jedną z kilku bacówek wyrabiających tradycyjne sery bieszczadzkie, opowiedzieliśmy o regionalnej kuchni i bieszczadzkich przysmakach.

"Lato z Radiem" na Kurpiach. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie>>>

"Słyną z przyrody i gór urody" - "Lato z Radiem" prosto z Bieszczad>>>

"Lato z Radiem na Kurpiach. Profil: Polskie Radio

"Lato z Radiem" w Bieszczadach. Profil: Polskie RadioRadiowa Jedynka w kulinarnej podróży bez granic

W ramach "Lata z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Raduchą odwiedziliśmy Lianę i Davida Gamtsemlidze, Gruzinów, którzy przed laty zamieszkali w Polsce i otworzyli jedną z pierwszych gruzińskich restauracji w naszym kraju. Zajrzeliśmy im do... kuchni. Co tam znaleźliśmy? Chinkali, chaczapuri, chleb szoti, granaty, świeżą kolendrę i lemoniadę estragonową. 

Kuchnia gruzińska kojarzy się z pierożkami chinkali (duże pierogi wypełnione tłustym mięsem i bulionem). O liczbie zakładek na pierożku krążą legendy. Ile ich powinno być? - Minimum 18 - wyjaśniła Liana Gamtsemlidze. - Wymagający mówią, że 25 - dodał jej mąż. W audycji zdradziliśmy przepis na przystawki po gruzińsku - kolorowe roladki. Dowiedzieliśmy się także, że w Gruzji równie ważny co sama uczta jest jej mistrz - tamada. 

"Lato z Radiem": kulinarna podróż do słonecznej Gruzji>>>

"Selamat pagi", czyli dzień dobry! Małgorzata Raducha wybrała się również do Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie, by tam popróbować smakołyków kuchni indonezyjskiej. Kuchnia ta słynie z bogactwa aromatycznych przypraw. Opiera się głównie na ryżu, z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza. Do sporządzania potraw wykorzystuje się także mango i banany, mleko kokosowe i pastę z orzechów ziemnych.

Naszą przygodę z kuchnią indonezyjską zaczęliśmy od dyskusji na temat owocu, który - z uwagi na smak i zapach - budzi ogromne kontrowersje. Chodzi oczywiście o durian. Dziennikarka Jedynki spróbowała niezwykłych zielonych naleśników z dodatkiem liścia pandanowca. W garnku zaś furczał kurczak po balijsku w liściach bananowca. Do tego był pyszny ryż i napój z kurkumą, imbirem, trawą cytrynową i liśćmi limonki.

Satay, nasi goreng i tempeh. "Lato z Radiem" w poszukiwaniu smaków Indonezji>>>


"Lato z Radiem" w Ambasadzie Republiki Malezji. Profil: Polskie Radio


Jak wygląda radio od kuchni? 

W trakcie naszej kulinarnej wyprawy zajrzeliśmy do restauracji "Niespodzianka", która mieści się w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Z Beatą Musiał z "Niespodzianki" rozmawialiśmy o stołecznej kuchni, m.in. o flakach po warszawsku. - Uwielbiam. Można ich długo nie jeść, ale w pewnym momencie za nimi się zatęskni - stwierdziła Musiał. Mówiliśmy także o tym, jak zamknąć smaki lata w słoiku, by cieszyć się nimi także w zimie. 

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszyli w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju. Odwiedzili miejscowości wskazane przez Słuchaczy biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL. Relacje reporterskie z wyjazdów można znaleźć pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

..

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 3.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Lato z Radiem" na Kurpiach. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 12:40
W tym miejscu nasycenie artystami ludowymi jest większe niż zawartość cukru w cukrze. Każda z pań wycina, haftuje, śpiewa lub rymuje, a każda uliczka tej wsi ozdobiona jest drewnianymi rzeźbami. "Lato z Radiem" odwiedziło Kadzidło na Kurpiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słyną z przyrody i gór urody" - "Lato z Radiem" prosto z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 13:35
"Dlaczego są takie piękne, dlaczego tak złe dla ludzi" – pytał zespół KSU z Ustrzyk w swojej piosence. Wraz z Małgorzatą Raduchą pokazaliśmy, że Bieszczady są i dobre i przyjazne, ale przede wszystkim niezwykle urozmaicone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w poszukiwaniu smaków Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 21:55
Satay, nasi goreng i tempeh. "Selamat pagi" (dzień dobry)! W ramach audycji "Lato z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Raduchą zajrzeliśmy do Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie.
rozwiń zwiń