Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest wyleczalny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:06
Epidemia koronawirusa jest ważnym problemem, nie można jej bagatelizować, ale trzeba pamiętać, że są inne choroby. - Każdego dnia ponad 20 osób dowiaduje się, że ich bliski zmarł na raka jelita grubego - mówi onkolog, prof. Lucjan Wyrwicz. Dlatego nie trzeba się wstydzić i w razie jakichkolwiek podejrzeń należy zasięgnąć porady lekarza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: orzalaga/pixabay

Prof Lucjan Wyrwicz wskazuje, że są badania, które mogą wychwycić rozwój raka na bardzo wczesnym stopniu rozwoju, a nawet go podczas tego samego badania usunąć. To kolonoskopia.


rak nowotwór chemioterapia 1200 free
Onkologia precyzyjna. W jaki sposób pomaga w walce z rakiem?

Lekarz przypomina, że chorzy po 50 roku życia dostają zaproszenie na badania przesiewowe, a jeśli jest obciążenie rodzinne, to pięć lat wcześniej. Podkreśla, że dotyczy to chorych, którzy nie mają objawów. - Jeśli ktoś ma objawy choroby, nie powinien czekać, tylko jak najszybciej pójść do lekarza - radzi profesor. Zwłaszcza że rak jelita grubego rozwija się latami, dlatego badania przesiewowe mają sens. Średnia wieku zmarłych na ten typ nowotworu to 67 lat, a bada się już 50-latków.

Objawy raka jelita grubego

Objawami raka jelita grubego może być zaburzenie cyklu wypróżniania, a więc biegunka, która trwa tygodniami, albo na przemian biegunka i zaparcia. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w stolcu nie ma krwi i czy nie ma niedokrwistości, którą można wykryć przy rutynowym badaniu krwi. Objawem może też być krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, albo bóle brzucha.

Medme Wideo/Youtube

Szybka diagnoza onkologiczna

Onkolog wskazuje, że bardzo często rak usytuowany jest parę centymetrów od wylotu jelita grubego i proste badanie palcem pozwala go wykryć, albo wykluczyć pomyłkę z chorobą hemoroidalną. Prof. Lucjan Wyrwicz przypomina, że lekarz pierwszego kontaktu może teraz wystawić tzw. zieloną kartę do szybkiej diagnozy onkologicznej i krwawienie z przewodu pokarmowego jest wskazaniem do wystawienia takiej karty. - Onkolog szybko to zweryfikuje i uzna, czy potrzebna jest kolonoskopia - wyjaśnia.  

Badanie nie należy do komfortowych, ale da się przeżyć. Narkozę stosuje się bardzo rzadko, zwłaszcza że może być ona zastosowana w trybie szpitalnym, a kolonoskopię wykonuje się w poradni. Można próbować wykryć raka poprzez badanie krwi, ale we wczesnym stadium markery rakowe są w porządku.

Audycja została zrealizowana wspólnie z Ministerstwem Zdrowia w ramach programu Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 3.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.20

agonkolog prof. Lucjan Wyrwicz Narodowy Instytut Onkologii

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 21:21
Tyle punktów zawiera Kodeks Walki z Rakiem. Wśród zaleceń są m.in.: udział w badaniach profilaktycznych, rzucenie palenia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w leczeniu nowotworów krwi, czyli terapia CAR-T cells

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 21:20
Agencja Badań Medycznych rozpoczyna program, którego celem jest opracowanie i wprowadzenia do Polski na szeroką skalę, znanej już na świecie i stosowanej w USA oraz w Izraelu, przełomowej terapii leczenia nowotworów. CAR-T cells określana jest mianem nadziei dla pacjentów, którzy już tej nadziei nie mają. 
rozwiń zwiń