Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest wyleczalny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:06
Epidemia koronawirusa jest ważnym problemem, nie można jej bagatelizować, ale trzeba pamiętać, że są inne choroby. - Każdego dnia ponad 20 osób dowiaduje się, że ich bliski zmarł na raka jelita grubego - mówi onkolog, prof. Lucjan Wyrwicz. Dlatego nie trzeba się wstydzić i w razie jakichkolwiek podejrzeń należy zasięgnąć porady lekarza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: orzalaga/pixabay

Prof Lucjan Wyrwicz wskazuje, że są badania, które mogą wychwycić rozwój raka na bardzo wczesnym stopniu rozwoju, a nawet go podczas tego samego badania usunąć. To kolonoskopia.


rak nowotwór chemioterapia 1200 free
Onkologia precyzyjna. W jaki sposób pomaga w walce z rakiem?

Lekarz przypomina, że chorzy po 50 roku życia dostają zaproszenie na badania przesiewowe, a jeśli jest obciążenie rodzinne, to pięć lat wcześniej. Podkreśla, że dotyczy to chorych, którzy nie mają objawów. - Jeśli ktoś ma objawy choroby, nie powinien czekać, tylko jak najszybciej pójść do lekarza - radzi profesor. Zwłaszcza że rak jelita grubego rozwija się latami, dlatego badania przesiewowe mają sens. Średnia wieku zmarłych na ten typ nowotworu to 67 lat, a bada się już 50-latków.

Objawy raka jelita grubego

Objawami raka jelita grubego może być zaburzenie cyklu wypróżniania, a więc biegunka, która trwa tygodniami, albo na przemian biegunka i zaparcia. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w stolcu nie ma krwi i czy nie ma niedokrwistości, którą można wykryć przy rutynowym badaniu krwi. Objawem może też być krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, albo bóle brzucha.

Medme Wideo/Youtube

Szybka diagnoza onkologiczna

Onkolog wskazuje, że bardzo często rak usytuowany jest parę centymetrów od wylotu jelita grubego i proste badanie palcem pozwala go wykryć, albo wykluczyć pomyłkę z chorobą hemoroidalną. Prof. Lucjan Wyrwicz przypomina, że lekarz pierwszego kontaktu może teraz wystawić tzw. zieloną kartę do szybkiej diagnozy onkologicznej i krwawienie z przewodu pokarmowego jest wskazaniem do wystawienia takiej karty. - Onkolog szybko to zweryfikuje i uzna, czy potrzebna jest kolonoskopia - wyjaśnia.  

Badanie nie należy do komfortowych, ale da się przeżyć. Narkozę stosuje się bardzo rzadko, zwłaszcza że może być ona zastosowana w trybie szpitalnym, a kolonoskopię wykonuje się w poradni. Można próbować wykryć raka poprzez badanie krwi, ale we wczesnym stadium markery rakowe są w porządku.

Audycja została zrealizowana wspólnie z Ministerstwem Zdrowia w ramach programu Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 3.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.20

agonkolog prof. Lucjan Wyrwicz Narodowy Instytut Onkologii

Czytaj także

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 21:21
Tyle punktów zawiera Kodeks Walki z Rakiem. Wśród zaleceń są m.in.: udział w badaniach profilaktycznych, rzucenie palenia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w leczeniu nowotworów krwi, czyli terapia CAR-T cells

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 21:20
Agencja Badań Medycznych rozpoczyna program, którego celem jest opracowanie i wprowadzenia do Polski na szeroką skalę, znanej już na świecie i stosowanej w USA oraz w Izraelu, przełomowej terapii leczenia nowotworów. CAR-T cells określana jest mianem nadziei dla pacjentów, którzy już tej nadziei nie mają. 
rozwiń zwiń