Staż i praktyka to nie to samo. Czym się różnią?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 14:20
Rynek pracy ceni sobie pracownika posiadającego doświadczenie zawodowe. Co bardziej przyda nam się w budowaniu kariery? Praktyka czy staż? Czy któreś z nich jest obowiązkowe?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ESB Professional

- Studencki staż często jest mylony z praktyką. Często te słowa pojawiają się wymiennie, a są to dwie różne rzeczy - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia prodziekan ds. dydaktycznych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu dr Edyta Wojtyla. - Na podstawie stażu można zaliczyć praktykę zawodową,a praktyka zawodowa to jest osobny przedmiot i coś, co trzeba osiągnąć, zdobyć czy zrealizować w trakcie całych studiów. Sama praktyka nie jest stażem - dodaje.


Posłuchaj
05:20 PR1_MPLS 2020_09_07-11-18-25.mp3 Praktyka czy staż? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


czytaj więcej
EN_praca 1200.jpg
bezrobotni otrzymają wyższy zasiłek. Zobacz, ile będzie wynosił

Odbycie stażu nie jest obowiązkowe, ale praktyki już tak. - Wymiar godzin wynosi 480 godzin, czyli prawie 6 miesięcy praktyk. Taki wymóg nakłada na nas prawo. Wcześniej były to 3 miesiące. To integralny element programu studiów - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. 

- Za staż student może otrzymać wynagrodzenie i jest to jedna z podstawowych różnic, bo praktyki są bezpłatne. Staż jest natomiast pewną niedopowiedzianą i niesformułowaną formą zatrudnienia - zaznacza dr Edyta Wojtyla.

Często warunkiem zatrudnienia jest zdobycie pewnego doświadczenia zawodowego. - Jeżeli student ma tylko praktykę zawodową, to pracodawca wychodzi z założenia, że pewnie osiągnął podstawowe efekty uczenia się, ma wiedzę, kompetencje, umiejętności, ale nie jest to profesjonalne doświadczenie zawodowe. Jeżeli student podczas studiów odbył staż zawodowy to pracodawca widzi, że ma on wyższe kompetencje, bo żeby się dostać na staż trzeba wystartować z jakimś poziomem kompetencji zawodowych, a praktykę odbywa każdy - mówi prodziekan ds. dydaktycznych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i dodaje, że bardzo często stażyści otrzymują pracę w miejscu stażu.

- U nas na uczelni blisko połowa studentów, którzy odbyli staże, zdobyła pracę właśnie w miejscu, gdzie był ten staż. Można sobie już na studiach zagwarantować dobre miejsce pracy - podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Edyta Wojtyla (prodziekan ds. dydaktycznych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu)

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh