Rzucić wszystko i wyjechać... Kiedy podjąć decyzję o życiowych zmianach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:05
Każdy z nas podejmuje w życiu różne wybory. Jedne z perspektywy czasu wydają się słuszne, inne niekoniecznie. Kiedy podjąć decyzję o zmianie? Jakie ryzyko się z tym wiąże? Czy porzucenie pracy w korporacji i przeniesienie się na wieś jest łatwe?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/oatawa

Posłuchaj
10:52 _PR1_AAC 2020_09_09-09-37-44.mp3 Rzucić wszystko i wyjechać... Kiedy podjąć decyzję o życiowych zmianach? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Główna motywacja

Zmiany w życiu dla każdego człowieka mogą oznaczać zupełnie co innego - dla jednych może być to zmiana miejsca zamieszkania bądź pracy, dla drugich zmianą jest podróż na drugi koniec świata. Jak zauważa gość audycji dr Izabela Gontarek z Wyższej Szkoły Bankowej powody zmian są uzależnione od motywacji. - Dla jednych motywatorem może być np. zawarty nowy kontrakt w firmie w innej części miasta, a dla innych takim motywatorem jest brak satysfakcji z dotychczasowego życia - twierdzi ekspert. 


Problemy same się nie rozwiążą

Życiowe zmiany to oznaka postępu, samorealizacji, mimo to należy pamiętać, aby nie kierowały nas w drodze "ku ucieczce".  - Czasami brakuje nam sił, nasze zasoby energii się wyczerpują i dochodzimy do muru - wyjaśnia rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej. - Często ludzie myślą, że gdy wyjadą problemy same się rozwiążą, ale większości przypadków tak nie jest - dodaje. 

Dr Izabela Gontarek zachęca do krótkoterminowych podróży, które mogą mieć wpływ na podejmowanie dalszych życiowych decyzji. - Spróbujmy na dwa tygodnie przenieść się np. w góry. Może się okazać, że zejdzie z nas cały stres, dodatkowe napięcie i będziemy mogli jasno ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy - twierdzi ekspert. 

Rachunek sumienia 

Zdaniem gościa audycji warto, na każdym etapie podejmowania decyzji, zrobić tzw. "rachunek sumienia", zastanowić się nad sobą i swoim życiem. - Często zmiana środowiska, czy pracy może nie przynieść tego co oczekujemy, gdyż w nowym miejscu zatrudnienia mogą się pojawić te same problemy, co w poprzedniej - mówi dr Gontarek. - Każdą zmianę należy zacząć od siebie - sugeruje. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Izabela Gontarek (Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 9.09.2020r. 

Godzina emisji: 9.37

ans 

Czytaj także

Mieć brata lub siostrę czyli blaski i cienie posiadania rodzeństwa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 11:50
Relacje rodzinne są ważne nie tylko w dzieciństwie ale i w dorosłym życiu - zwłaszcza te łączące rodzeństwo. Zdarzają się jednak przypadki, w których każdy z braci czy każda sióstr idzie własną drogą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże kamperem są coraz popularniejsze. Skąd bierze się ten fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 12:46
Polacy coraz częściej podróżują kamperami. Jak sami mówią, nie potrzebują już hoteli i apartamentów, ponieważ swój wakacyjny dom wożą na czterech kółkach. - Wakacje powinny wiązać się z przygodą i z pewnymi wyzwaniami - potwierdza Artur Jankowski, właściciel kampera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staż i praktyka to nie to samo. Czym się różnią?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 14:20
Rynek pracy ceni sobie pracownika posiadającego doświadczenie zawodowe. Co bardziej przyda nam się w budowaniu kariery? Praktyka czy staż? Czy któreś z nich jest obowiązkowe?
rozwiń zwiń