Jak nie utonąć w natłoku codziennych spraw i obowiązków?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:47
Rozpoczął się rok szkolny, w związku z czym rodzicom też przybyły nowe obowiązki. Odprowadzanie dzieci do szkoły, czy przedszkola, praca z nimi w domu, do tego inne codzienne domowe zajęcia. Jak to wszystko pogodzić i zorganizować by sprawnie działało? 
Zdjęcie dnia
Zdjęcie dnia Foto: Shutterstock/Anna Kraynova

- Nie ma czegoś takiego jak idealny plan. Kiedy po tak długiej przerwie, na którą złożyły się także wakacje, nagle mamy plan, w którym chcemy wcześniej wstawać, wszystko szybko robić i ze wszystkiego się wywiązywać jest on jak najbardziej bardzo dobry, ale trzeba do niego podejść bardzo spokojnie - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia psycholog i psychoterapeuta dr Monika Gabriela Sójka.

czytaj więcej
dziecko porządki 1200.jpg
Czy dziecko powinno mieć obowiązki?

Ekspertka mówi, że trzeba stworzyć nowy rytm, a do tego potrzebny jest czas. - Najpierw zastanawiam się nad tym, czy jestem w stanie się trochę wcześniej położyć, ale wiadomo, że jak chodziliśmy spać o północy nie będziemy się z dnia na dzień kładli o godz. 21.00 czy 22.00. Podobnie ze wstawaniem. Najlepiej byłoby zacząć się do tego przygotowywać już pod koniec wakacji, ale jeżeli się nie udało to nadal próbować i nie być na siebie mocno zdenerwowanym, a przynajmniej założyć, że niekoniecznie będziemy w pierwszych tygodniach wyspani i wypoczęci - zaznacza i dodaje, że nie ma co robić wielkich planów, bo w pewnym momencie zamiast być dla nas motywujące po prostu nas demotywują i następuje frustracja. Poleca natomiast metodę małych kroków. 

h

- Ważne jest także rozsądne dzielenie się obowiązkami pomiędzy wszystkimi członkami rodziny - mówi dr Monika Gabriela Sójka. 


Posłuchaj
06:00 PR1_MPLS 2020_09_08-10-19-41.mp3 Jak znaleźć na wszystko czas? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

A jak polubić codzienną rutynę? - Nam się tylko wydaje, że my jej nie lubimy. W momencie kiedy systematyczności i powtarzalności zadań zaczyna nam brakować, to zaczynamy być poddenerwowani. Warto rutynę zostawić i obowiązki, które chcemy czy nie chcemy musimy wykonać, ale dołożyć do tego jakieś fajne, spontaniczne, małe rzeczy, które to wszystko urozmaicą 

k

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Marzena Kawa

Gość: dr Monika Gabriela Sójka (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 8.09.2020 

Godzina emisji: 10.19

kh

Czytaj także

Jak powinna wyglądać dieta dziecka w wieku szkolnym?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:00
Co spakować dziecku do śniadaniówki? Woda czy sok? Co z ciastkiem na deser? O to wszystko zapytaliśmy dietetyk kliniczną Dianę Wolańską-Buzalską.
rozwiń zwiń