Na balkonie i w ogrodzie. Jakie rośliny zasadzić, by cieszyły nasze oczy jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:04
Jesienią nasz balkon czy ogród nie musi pogrążony w smutku i szarości czekać na pierwszy śnieg, który go przykryje. O czym przekonywała w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Jędrzejuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yellow Cat/shutterstock.com

Jak wskazała gość audycji "Cztery pory roku" w tej chwili wyjścia mamy dwa - albo się jeszcze cieszymy tym co mamy (np. dalie kwitną aż do października), powolutku czyniąc porządki i przygotowania do zimy, albo podwijamy rękawy i jeszcze trochę grzebiemy w ziemi. - Teraz możemy posadzić takie rośliny, które będą cieszyły nasze oczy do późnej jesieni - podkreśliła dr Agata Jędrzejuk. 

Nie tylko wrzosy i chryzantemy

Jakie to rośliny? Niezwykle popularne o tej porze roku są chryzantemy, wrzosy, wrzośce, mrozy, ale warto postawić na coś bardziej oryginalnego, na przykład... kapustę ozdobną.

- To jest bardzo fajna roślina, dwuletnia. Ona tak naprawdę jest ozdobna w pierwszym roku - wypuszcza wówczas rozetę przepięknych liści, bardzo często ładnie przebarwiających się. Przy łagodnej zimie możemy się cieszyć tymi kwiatostanami przez okres późnej jesieni i zimy - wyjaśniła ekspertka. Zapytana, czy w tym drugim roku, gdy kapusta już nie będzie taka ozdobna, może ona trafić na nasz talerz, odpowiedziała, że niestety zjeść się jej nie da, choć ślimaki i świerszcze mają w tej kwestii inne zdanie.

Należy dać mu spokój do wiosny 

W audycji mówiliśmy także o trawie, zarówno tej "zwykłej" jak i - niezwykle modnej w ostatnim czasie - ozdobnej, którą można hodować zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Trawy ozdobne (byliny) warto na zimę związać w snopek i okryć agrowłókniną (dostaniemy ją w każdym sklepie ogrodniczym). Z kolei trawnik należy ostatni raz skosić na początku października (dobrze jest go wówczas nawieźć nawozami przeznaczonymi dla traw w okresie zimowym) a następnie "dać mu spokój" do wiosny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której dr Agata Jędrzejuk odpowiadała na pytania Słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek

Gość: dr Agata Jędrzejuk (Katedra Roślin Ozdobnych SGGW)

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak powinna wyglądać dieta dziecka w wieku szkolnym?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:00
Co spakować dziecku do śniadaniówki? Woda czy sok? Co z ciastkiem na deser? O to wszystko zapytaliśmy dietetyk kliniczną Dianę Wolańską-Buzalską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie utonąć w natłoku codziennych spraw i obowiązków?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:47
Rozpoczął się rok szkolny, w związku z czym rodzicom też przybyły nowe obowiązki. Odprowadzanie dzieci do szkoły, czy przedszkola, praca z nimi w domu, do tego inne codzienne domowe zajęcia. Jak to wszystko pogodzić i zorganizować by sprawnie działało? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajęcia dodatkowe w dobie pandemii. Zapisywać dziecko czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:20
Mimo pandemii koronawirusa propozycji dla dzieci i młodzieży nie brakuje. Czy uczęszczanie na zajęcia pozalekcyjne jest obecnie bezpieczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesz szybko i łapczywie? Popełniasz największy błąd w życiu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:40
Polacy, w tym o zgrozo dzieci, tyją coraz bardziej. Jedzenie jest dostępne na wyciągnięcie ręki, kuszą nas promocje, a potem kupione w ten sposób produkty trzeba zjeść, bo nie powinny się zmarnować. I tak konsumujemy zbędne kalorie. Jak jeszcze ktoś mało się rusza, ma otyłość zagwarantowaną. Co ciekawe, wpływ na organizm ma też sposób jedzenia.
rozwiń zwiń