Zagrożenie pożarowe w mieszkaniu. Jak prawidłowo reagować?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:05
- W przypadku pożarów w mieszkaniach, najczęstsze zagrożenia wynikają z urządzeń elektrycznych lub grzewczych. Zapalenie się tłuszczu na patelni czy na przestrzeni piekarnika to niestety dosyć groźne zjawiska. Nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do poprawnego gaszenia - mówi w "Czterech porach roku" st. kpt. Mariusz Wawerka z Państwowej Straży Pożarnej. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Warto mieć gaśnicę

Gaśnice są urządzeniami powszechnie stosowanymi w zakładach produkcyjnych, biurach, urzędach. Mniej powszechnie stosowane są w mieszkaniach prywatnych, mimo, że zdarzają się sytuacje, w których osoby giną przed przyjazdem straży pożarnej. - My jako strażacy powtarzamy, że warto mieć narzędzie, którym można się posłużyć w obliczu zagrożenia jakim jest pożar - podkreśla st. kpt. Mariusz Wawerka. - Możliwe jest przy pomocy małej gaśnicy w pewnym stopniu ograniczyć zagrożenie - dodaje. 


Czad i ogień
Płonący tłuszcz -co robić?

W przypadku zapłonu oleju na patelni największym błędem, jak podkreśla gość audycji, jest włożenie jej pod zimną wodę. - Woda dodana do płonącego oleju powoduje wyrzut na całą powierzchnię pomieszczenia. Nie tylko rozprzestrzeniamy pożar, ale również narażamy siebie, możemy zostać poparzeni, zagrożony jest wzrok i nasze życie - tłumaczy st. kpt. Mariusz Wawerka. 

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z płonącym tłuszczem jest przykrycie pokrywą objętego ogniem garnka bądź patelni. - To całkowicie odetnie dopływ tlenu do środowiska pożarowego - dodaje gość audycji. 

Urządzenia elektryczne 

Rozmówca Agnieszki Kunikowskiej i Romana Czejarka przestrzega przed użyciem wody w przypadku urządzeń będących pod napięciem elektrycznym. - Woda przewodzi prąd, więc zostaniemy porażeni prądem, nasze zdrowie i życie w tym momencie będzie zagrożone - podkreśla. - Możemy odłączyć wtyczkę z gniazda, wyłączyć bezpieczniki w domu, żeby ograniczyć dopływ prądu do urządzenia. Jeżeli mamy pewność, że nie ma napięcia to możemy spróbować ugasić pożar wodą - radzi ekspert. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek 

Gość: st. kpt. Mariusz Wawerka (Państwowa Staż Pożarna) 

Data emisji: 11.09.2020r. 

Godzina emisji: 10.17

ans 

Czytaj także

Jak zachować się w czasie burzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:49
W drugim tygodniu września pogoda nie będzie łaskawa dla mieszkańców wielu polskich województw. Wiele regionów będzie musiało zmierzyć się z gwałtownymi burzami i silnymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": bezpieczeństwo pożarowe w blokach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:33
Wyrok sądu w sprawie umyślnego spowodowania wybuchu gazu i pożar w bloku w Czechach skłoniły Patryka Kuniszewicza i Patryka Michalskiego do zajęcia się sprawą bezpieczeństwa pożarowego w dużych budynkach mieszkalnych. 
rozwiń zwiń