Skuteczna nauka języków obcych. Czy jest możliwa bez nauczyciela?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:01
Nie da się ukryć, że znajomość języków obcych to kapitał na przyszłość. Niektórym niestety nauka języka obcego nie przychodzi łatwo. Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Czy lektor jest potrzebny czy wystarczy nauka za pośrednictwem płyt CD i aplikacji? Jakie metody nauki są najlepsze? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/alexkich

Posłuchaj
07:16 _PR1_AAC 2020_09_14-11-22-54.mp3 Skuteczna nauka języków obcych. Czy jest możliwa bez nauczyciela? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kontakt z lektorem

Zdaniem Iwony Gabryończyk, ze Szkoły Językowej "IGMA", nauka języka obcego poprzez oglądanie obcojęzycznych filmów, słuchanie piosenek czy korzystanie z różnych aplikacji jest "dobrym dodatkiem". Podkreśla, że najważniejszy jest kontakt z lektorem. - Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki jest istotne, pomaga zrozumieć, ale nie załatwi sprawy. Nauka w ten sposób nie da pełnych efektów - mówi. - My jako ludzie, którzy chcą się nauczyć języka musimy umieć tworzyć zdania, słuchając czegoś tego się nie nauczymy - dodaje. 

Zajęcia online tak samo efektywne? 

W dobie pandemii koronawiusa wiele szkół językowych przeniosła swoją działalność do Internetu, gdzie szkoli kursantów za pomocą lekcji online. Gość audycji zaznacza, że takie zajęcia mogą być równie efektywne jak zajęcia stacjonarne. -Minusem jest to, że nie ma tutaj interakcji, którą na żywo można zastosować, gdzie lektor może się pochylić nad uczniem, popatrzeć co pisze - wyjaśnia Iwona Gabryończyk. 

Rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej jednocześnie podkreśla, że jest wiele zalet zdalnego nauczania języka obcego. - Kursy online są na tyle urozmaicone przez różnego typu multimedia, że można zrobić bardzo ciekawą lekcję, m.in. z użyciem różnych aplikacji - tłumaczy. - Są one coraz bardziej popularne, wiele osób się interesuje kursami online i można osiągnąć fantastyczne efekty - dodaje. 


.

Zajęcia grupowe czy indywidualne? 

Ucząc się języka obcego możemy obrać metodę nauki indywidualnej bądź grupowej. - Osoby nieśmiałe, które się krępują mówić w grupie, wstydzą się swoich błędów i szybciej się blokują powinny podejść do kursów indywidualnych, gdzie jest tylko lektor i kursant. Natomiast dla osób, które nie mają takiego problemu rekomenduję zajęcia grupowe - mówi gość audycji. - Zajęcia w grupie są rewelacyjne, gdyż nauka języka obcego polega głównie na mówieniu. Istotnym jest, żeby grupy nie były duże, maksymalnie 5-7 osób - uważa Iwona Gabryończyk. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Gość: Iwona Gabryończyk (szkoła językowa "IGMA") 

Data emisji:14.09.2020 r. 

Godzina emisji: 11.22

ans 

Czytaj także

"Roszczeniowe dzieci dobrobytu". Pokolenie Z wkracza w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:20
Nie znają świata bez internetu i nowoczesnych technologii. Są dociekliwi, dużo czasu poświęcają na samorealizację. Praca nie jest dla nich sensem życia a jedynie środkiem, który ułatwia realizowanie innych celów. Są roszczeniowi. Uważają, że wszystko im się należy - tak o pokoleniu Z mówią osoby z innych pokoleń. Skąd taka opinia? 
rozwiń zwiń