Bez prawa jazdy jeszcze w tym roku. Ważne zmiany dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:45
Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni od 5 grudnia 2020 r. z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Zmiana ta stanowi kolejne ułatwienie dla obywateli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/AJR_photo

- Częściowo jesteśmy przygotowani do tych zmian, bo już od dosyć dawna nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego wykupienie polisy OC - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.


czytaj więcej
pap_wypadek1200.jpg
Karambol na drodze. Co zrobić, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu?

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, policja ma dostęp do systemów informatycznych, dzięki którym jest w stanie ustalić wszystkie potrzebne dane i potwierdzić tożsamość kierowcy. - Dla nas nie będzie to nic nowego. Od wielu lat korzystamy z mobilnych terminali. Praktycznie każda załoga taki posiada - zaznacza.


Posłuchaj
06:53 PR1_MPLS 2020_09_15-11-34-12.mp3 Od grudnia bez prawa jazdy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Zachęcam, za Ministerstwem Cyfryzacji, do korzystania z aplikacji mObywatel, gdzie możemy wirtualnie przechowywać dokumenty, które - nie tylko przy okazji kontroli drogowej - mogą nam się nagle przydać - mówi komisarz Robert Opas. 

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że wirtualne usługi cieszą się ogromnym zainteresowaniem kierowców. Jako przykład resort podaje e-usługę umożliwiająca sprawdzenie historii pojazdu. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niej blisko 130 milionów razy. Kolejną popularną funkcjonalnością jest usługa pokazująca liczbę punktów karnych. 

***

Wśród szeregu ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów, poza prawem jazdy online, znajdą się m.in.:

- brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki,

- brak karty pojazdu i nalepek kontrolnych,

- rejestrowanie pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania,

- możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu,

- możliwość rejestrowania nowego pojazdu przez dealera,

- możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marzena KawaRoman Czejarek

Gość: komisarz Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 15.09.2020 

Godzina emisji: 11.34

Jedynka/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrola drogowa. Uważaj z nagrywaniem rozmowy z policjantem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:24
Jednym z podstawowych obowiązków kierowcy jest pozostanie w samochodzie i czekanie na podejście policjanta. Jak tłumaczył mł. asp. Antoni Rzeczkowski, biorąc pod uwagę, że kontrole odbywają się najczęściej na poboczach ruchliwych dróg, chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo kontrolowanego kierowcy, jak i policjanta.
rozwiń zwiń