"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:05
Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. - Ok. 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ - mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andrei_R

Posłuchaj
10:53 _PR1_AAC 2020_09_17-09-23-14.mp3 "Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czy można uniknąć zachorowania?

Każdy z nas może zachorowąć na nowotwór. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. - 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne. Możemy je eliminować, modyfikować - podkreśla dr Paweł Koczkodaj. - W ok. 10 proc. przypadków nakładają się czynniki genetyczne i środowiskowe. Różne czynniki na nas działają, dlatego tak ważna jest prewencja pierwotna - dodaje ekspert. 

. 

Nie używaj tytoniu w żadnej postaci

"Europejski Kodeks Walki z Rakiem" zawiera 12 zaleceń dotyczących zachowań, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Wśród nich m.in. nieużywanie tytoniu w żadnej postaci oraz stworzenie w domu środowiska wolnego od dymu tytoniowego. - W danych epidemiologicznych widzimy, że na raka płuca chorują głównie osoby, które palą papierosy - mówi gość audycji. - Dane również pokazują, że częstość wykonywania w Polsce badań przesiewowych w dalszym ciągu jest na bardzo niezadowalającym poziomie - informuje dr Koczkodaj. 

Zdaniem gościa audycji od momentu, kiedy zostały umieszczone ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów, zwiększyła się świadomość Polaków dot. szkodliwości papierosów. - Zauważyliśmy lawinowy wzrost osób, które zaczęły się do nas zgłaszać z prośbą o pomoc psychologiczną czy lekarską - podkreśla lekarz. 

Brak dostępu do świadczeń 


Znaczącym problemem jest brak dostępności do świadczeń zdrowotnych, jednak, jak informuje gość audycji, istnieją pewne narzędzia, które pozwalają sprawdzić ich dostępność w różnych miejscach. - Na stronie NFZ można sprawdzić, gdzie dane świadczenie jest dostępne najszybciej - wyjaśnia. - Jeżeli chodzi o świadczenia nowotworowe, to tu mamy jeszcze inną sytuację. Pacjenci boją się zakażeniem koronawiusem, występuje strach, ale z drugiej strony te badania nie mogą być przekładane na później - tłumaczy dr Paweł Koczkodaj. 

Kluczem do długiego życia są niewątpliwie badania przesiewowe. - Bardzo mocno zachęcamy do badań. W ten sposób możemy uniknąć konsekwencji chorób nowotworowych i leczenia późnych chorób - dodaje ekspert.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: dr Paweł Koczkodaj (ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem)

Data emisji: 17.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans 

Czytaj także

Jak uchronić się przed rakiem płuca?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 16:15
Rak płuca to jeden z najcięższych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Około 90. procent ludzi, którzy chorują na nowotwór płuc to palacze tytoniu. Jak ustrzec się przed chorobą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie pal! Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 22:34
Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, natomiast 100 tysięcy umiera z ich powodu. W przypadku połowy nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne. W pierwszej kolejności należy rzucić palenie papierosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesz szybko i łapczywie? Popełniasz największy błąd w życiu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:40
Polacy, w tym o zgrozo dzieci, tyją coraz bardziej. Jedzenie jest dostępne na wyciągnięcie ręki, kuszą nas promocje, a potem kupione w ten sposób produkty trzeba zjeść, bo nie powinny się zmarnować. I tak konsumujemy zbędne kalorie. Jak jeszcze ktoś mało się rusza, ma otyłość zagwarantowaną. Co ciekawe, wpływ na organizm ma też sposób jedzenia.
rozwiń zwiń