Zdjęcia dzieci w internecie. Zamieszczać czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:30
Portale społecznościowe pękają w szwach od uśmiechniętych twarzy dzieci. Zdarzają się rodzice, którzy relacjonują każdy dzień swojej pociechy. Jakie możliwe zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą zamieszczanie zdjęć dzieci w internecie?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/red mango

Sharenting to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich określeń: share – dzielić się i parenting – rodzicielstwo. Oznacza regularne zamieszczanie w sieci przez rodziców zdjęć, filmów i informacji z życia dziecka.

"Dziecko nie jest zabawką"

Monika Dreger, psycholog z Warszawskiej Grupy Psychologicznej, mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że w pierwszej kolejności należałoby się zastanowić, czy dziecko życzyłoby sobie abyśmy zamieszczali jego zdjęcie w internecie. 

- Oczywiście dzieci nie mają takiej świadomości, jak dorośli i nie wiedzą co to znaczy zamieszczanie zdjęć w internecie. Nie wiedzą o tym, że te zdjęcia nigdy nie znikają - zaznacza ekspertka. - Nie możemy zapomnieć o tym, że dziecko nie jest zabawką. Nie możemy dysponować jego wizerunkiem - dodaje. 


Posłuchaj
07:08 PR1_MPLS 2020_09_17-11-22-08.mp3 Zdjęcia dzieci w sieci (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Monika Dreger podkreśla, że nie chodzi o to, aby nie zamieszczać nigdy żadnych zdjęć dziecka, ale żeby robić to rozsądnie. - Nie wrzucajmy zdjęć, które mogą być krępujące, które mogą stać się podwaliną memów - przestrzega.

Za dużo informacji

Często nie zdajemy sobie sprawy, że udostępniając zdjęcie dziecka dzielimy się także innymi informacjami na jego temat, np. gdzie mieszkamy, gdzie dziecko chodzi do szkoły. 

Eksperci radzą, bo ograniczać liczbę publikowanych zdjęć, a także korzystać z funkcji, które limitują dostęp do naszych publikacji w mediach społecznościowych, jak na przykład zmiana profilu publicznego na prywatny. 


Posłuchaj
05:01 PR1_MPLS 2020_09_16-07-45-39.mp3 Zagrożenia wynikające z zamieszczania zdjęć dzieci w sieci (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz Roman Czejarek

Gość: Monika Dreger (psycholog z Warszawskiej Grupy Psychologicznej)

Data emisji: 17.09.2020 

Godzina emisji: 11.22

kh

Czytaj także

Hejt. Jak przygotować dziecko na nienawiść i agresję słowną?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:00
Każdy ma prawo do swojego zdania, swojej opinii. Konstruktywna krytyka może przynieść nam wiele korzyści. Co zrobić, gdy granice dopuszczalnej krytyki zostaną przekroczone? A co jeśli ta sytuacja dotyczy naszego dziecka?
rozwiń zwiń