TOPR na ratunek w górach. Coraz więcej interwencji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:00
Wrzesień to idealny czas na górskie wędrówki, ale podczas nich nie można zapominać nawet przez chwilę o rozsądku. - W ostatnich latach nastąpił dość duży wzrost interwencji - przyznaje Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z jakiego sprzętu korzystają ratownicy, kiedy już wyjadą na akcję?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lukasz Janyst/shutterstock

Posłuchaj
04:56 PR1_MPLS 2020_09_18-10-19-42.mp3 Coraz więcej wypadków w górach (Cztery pory roku/Jedynka)

W garażu TOPR znajdują się m.in. samochody ratownicze oraz quad. Z kolei karetka wyposażona jest w nosze, fotel i szereg urządzeń medycznych. - Mówimy tutaj o zaawansowanym sprzęcie, który jest niezbędny przy najpoważniejszych urazach naszych pacjentów na skutek na przykład upadków z dużej wysokości, zatrzymania krążenia z powodu chorób czy też hipotermii, która zimą może pojawić się przy wypadkach lawinowych. Ten sprzęt daje nam większe szanse na uratowanie - tłumaczy Jan Krzysztof.

Sprzęt medyczny trochę waży

TOPR dysponuje m.in. defibrylatorem, czyli wielofunkcyjnym urządzeniem do monitorowania stanu pacjenta bądź wykonywania defibrylacji. - Jest to urządzenie kilkuletnie o dość dużych gabarytach. Jest może mniej odporne na zimowe warunki - twierdzi ratownik Rafał Kot.

Rafał Kot dodaje, że podczas akcji ratownicy mają ze sobą plecaki, które są wypełnione linami, noszami i sprzętem medycznym. Cały ekwipunek waży nawet 20 kilogramów. - Jak to wszystko dodamy, to sprzętu jest naprawdę dużo. I wagowo i gabarytowo - słyszymy.

Interwencji jest sporo

Naczelnik TOPR mówi wprost, że w ostatnich latach ratownicy podejmują coraz więcej interwencji.

- Prawdopodobnie jest to związane przede wszystkim ze zwiększeniem ilości osób, które pojawiają się tutaj w górach, tj. około 800-900 osób. Pamiętam, że 20 lat temu tych osób było około 300. Także wzrost jest znaczny. Z reguły kilkadziesiąt wypadków to bardzo poważne urazy, które zagrażają życiu. Pocieszające jest to, że liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym nie wzrasta - dodaje Jan Krzysztof.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 10.19

DS

Czytaj także

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać planując wyprawę?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:10
Podczas ostatniego długiego weekendu polskie góry przeżywały prawdziwe oblężenie. Jak są przygotowane szlaki, o czym turyści powinni pamiętać planując weekendową bądź wakacyjną wyprawę w góry? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez turystów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciało młodego mężczyzny odnaleziono w rejonie Morskiego Oka. Kolejna tragedia w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:36
- W trakcie nocnych poszukiwań ze środy na czwartek ratownicy TOPR odnaleźli w rejonie Morskiego Oka ciało młodego turysty, który najprawdopodobniej spadł z Żabiego Szczytu Niżniego - poinformował ratownik dyżurny TOPR. To już czwarta ofiara Tatr w przeciągu ostatnich dziewięciu dni.
rozwiń zwiń