Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:30
Zaczyna się dosyć niewinnie, nastoletnia dziewczyna siada przed ekranem komputera i zaczyna konwersację z nieznajomą rowieśniczką. Okazuje się, że osobą po drugiej stronie zamiast młodej dziewczyny jest dużo starszy mężczyzna. Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?
Audio
  • Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży? Kluczem jest relacja z bliskimi (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
13:29 _PR1_AAC 2020_09_22-09-23-02.mp3 Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży? Kluczem jest relacja z bliskimi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Historia 14-letniej Roksany

Policjanci i rodzice szukali Roksany G. z Bielska Podlaskiego od poniedziałku 7 września. Nastolatka odnalazła się w nocy z 12 na 13 z września w ziemiance w lesie na Dolnym Śląsku. Do ucieczki z domu dziewczynkę namówił 37- letni Kamil S., który zwabił ją do Bolesławca, podszywając się pod jej rówieśnicę. W jaki sposób 14-latka sprowadziła na własną głowę takie niebezpieczeństwo?


Jak wskazuje psycholog Ewa Dziemidowicz, sygnałem do tego, że nastolatek szuka znajomości za pośrednictwem Internetu jest trudna sytuacja w domu lub trudna relacja z rówieśnikami. - Dziecko czuje się wykluczone, samotne, może też nie radzić sobie z presją w szkole - mówi psycholog. - Trudniej jest docierać do nastolatków, ze względu na wiek, ponieważ w ich życiu wszystko się zmienia. Oni potrzebują w tym czasie kwestionować pewne wartości, szukają swojego sposobu na życie - mówi ekspert. 


Kontrola czy swoboda?

Czy powinniśmy kontrolować swoje dzieci, gdy te wiele godzin spędzają przy komunikatorach? - Kluczem jest relacja. Należy rozmawiać, pytać, co takiego znajduje się w sieci, co mocno przyciąga - wyjaśnia gość audycji. - Większość rodziców nie rozmawia z dziećmi o zagrożeniach w Internecie. Tymczasem dzieci potrzebują być świadome, że w internecie jest dużo pozytywnych rzeczy, ale istnieją również zagrożenia - dodaje Ewa Dziemidowicz. 

Uwodzenie online 

W dobie pandemii koronawirusa większość znajomości przeniosła się do internetu. Psycholog Ewa Dziemidowicz mówi, że relacje online są potrzebne, w tym kierunku nie ma możliwości aby odseparować młodych ludzi od Internetu. - Jednocześnie musimy wspierać młodych ludzi do budowania relacji offline, ćwiczenia swoich kompetencji społecznych - uważa gość radiowej Jedynki. 

Rozmówczyni Grzegorza Frątczaka i Joanny Racewicz wyjaśnia, że trzeba uświadamiać młodzieży, jakie zagrożenia mogą czyhać na nich w sieci. - Przykładowo tzw. "uwodzenie online" jest bardzo specyficzne. (...)Umówmy się z nastolatkami, że jeżeli poznają kogoś w sieci i nawiązuje się miedzy nimi jakaś relacja, to żeby powiedziały o tym, że kogoś poznały i że może to być fajna znajomość. My jako dorośli możemy mieć na to kontrolę - dodaje ekspert. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Grzegorz Frątczak, Joanna Racewicz 

Gość: Ewa Dziemidowicz (psycholog, Fundacja "Dajemy dzieciom siłę")

Data emisji: 22.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans


Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. "Za bardzo się sprzedajemy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:00
We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak podkreśla dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, wielu zagrożeń możemy uniknąć, chroniąc informacje o sobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:58
- Z przeprowadzanych badań wynika, że dzieci od 7 roku życia spędzają w internecie ponad cztery godziny dziennie. Musimy pamiętać, że oprócz zabawy czai się w sieci wiele niebezpieczeństw, na które trzeba szczególnie uważać - powiedział Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń