Niezwykły rower dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 12:22
Instytut Transportu Samochodowego opracował nowatorski typ roweru dla osób niepełnosprawnych. To rozwiązanie pośrednie pomiędzy pojazdem jednośladowym oraz trójkołowym.
Rower ITS dla osób niepełnosprawnych
Rower ITS dla osób niepełnosprawnychFoto: its.waw.pl

Punktem wyjścia do prac nad rowerem były dane, z których wynika, że ograniczenia sprawności dotykają co piątego Polaka (ponad 7,5 mln osób) a blisko co 20. doświadcza ograniczeń w stopniu znacznym. Najczęściej występującym rodzajem niepełnosprawności są uszkodzenia i choroby narządów ruchu (59 proc.). 44 proc. badanych deklaruje, iż w związku z niepełnosprawnością ma specjalne potrzeby, także te dotyczące mobilności. 

Dla osób, które nie są jedynie w stanie samodzielnie pedałować stworzono już rowery z silnikiem elektrycznym. Dużo poważniejszym wyzwaniem jest zaprojektowanie środka transportu dla niepełnosprawnych, w przypadku których problemem jest brak możliwości utrzymania równowagi (osoby z niedowładem kończyn lub tułowia). Tym zagadnieniem zajęli się eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego.

Efekt ich prac to nowatorski typ roweru dla osób niepełnosprawnych. Prototypowy pojazd to rozwiązanie pośrednie pomiędzy pojazdem jednośladowym oraz trójkołowym. Umożliwia poruszanie się jak klasycznym rowerem, a gdy pojawia się taka potrzeba, rower stabilizuje się jak pojazd trójkołowy. 

Urządzenie przetestował reporter Szymon Jaworski:


Posłuchaj
04:36 [ PR1]PR1 (mp3) 23 wrzesień 2020 10_19_44.mp3 Niezwykły rower dla osób z niepełnosprawnością ruchową (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Rower ITS dla osób niepełnosprawnych. Profil: Instytut Transportu Samochodowego


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Autor materiału: Szymon Jaworski

Data emisji: 23.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/its.waw.pl/kk

Czytaj także

TOPR na ratunek w górach. Coraz więcej interwencji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:00
Wrzesień to idealny czas na górskie wędrówki, ale podczas nich nie można zapominać nawet przez chwilę o rozsądku. - W ostatnich latach nastąpił dość duży wzrost interwencji - przyznaje Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z jakiego sprzętu korzystają ratownicy, kiedy już wyjadą na akcję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer dla dziecka. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:28
Zakup odpowiedniego komputera dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Jaki model będzie najbardziej odpowiedni? Czym się kierować w zakupie? Jakie programy zainstalować? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:30
Zaczyna się dosyć niewinnie, nastoletnia dziewczyna siada przed ekranem komputera i zaczyna konwersację z nieznajomą rowieśniczką. Okazuje się, że osobą po drugiej stronie zamiast młodej dziewczyny jest dużo starszy mężczyzna. Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?
rozwiń zwiń