"Filmy pokazują drogę do wolności". Festiwal Filmowy NNW

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:55
Ponad 100 filmów znalazło się w programie gdyńskiego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Święto kina patriotycznego i historycznego zyskał w tym roku nowe sekcje - Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, a także Konkurs Wideoklipów. XII edycja festiwalu zakończy się dziś wieczorną galą finałową. 
Plakat XII Festiwalu NNW
Plakat XII Festiwalu NNWFoto: mat. prasowe

golebiewski arkadiusz_1200.jpg
Arkadiusz Gołębiewski: dojrzewaliśmy do tego, aby Festiwal gościł również filmy fabularne

Posłuchaj
05:35 _PR1_AAC 2020_09_24-11-20-39.mp3 "Filmy pokazują drogę do wolności". W Gdyni rozpoczął się Festiwal Filmowy NNW (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Pierwszy raz mamy nową kategorię: film fabularny. To jest międzynarodowy konkurs, w którym pojawią się m.in. produkcje z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii - mówi Jan Ruman, współorganizator festiwalu. - Z ponad 100 filmów większość to są filmy dokumentalne, ale są też dokumenty radiowe i wspomniane filmy fabularne, w tym produkcja Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" - wymienia gość audycji. 

Oprócz Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych produkcje zaprezentowane zostaną w kategoriach: Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Radiowy oraz Konkurs Wideoklipów. Formuła hybrydowa

Z uwagi na pandemię koronawirusa na tegorocznej edycji Festiwalu będzie obowiązywać limitowany udział publiczności. Aby zapewnić szeroki dostęp do Festiwalu, odbędą się transmisje online. Panele, wystawy i informacje kulisowe będą udostępniane za darmo i bez rejestracji. 

- Jeżeli będą państwo chcieli skorzystać stacjonarnie, trzeba będzie zbadać sobie temperaturę, następnie otrzymuje się specjalną opaskę - wyjaśnia Jan Ruman. - Można również oglądać filmy i uczestniczyć w dyskusjach w formie online. Trzeba wejść na stronę internetową Festiwalu i akredytować, że chce się wziąć w nim udział - dodaje.  


Opowieści o wolności 

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów  filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.

- Staramy się, żeby filmy zawierały opowieści o wolności, o tym, jak różne kraje zmagały się z tym, żeby do niej dojść. Każdy z filmów pokazuje tę drogę do wolności - podkreśla współorganizator Festiwalu. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek 

Gość: Jan Ruman (współzałożyciel festiwalu) 

Data emisji: 24.09.2020 r. 

Godzina emisji: 11.20

IAR/ans

Czytaj także

"Po raz pierwszy pokażemy 13 produkcji fabularnych". Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu Filmowym NNW

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 09:00
- Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Mimo pandemii festiwal odbędzie się tradycyjnie w Gdyni, ale zaplanowaliśmy też intensywne relacje z wydarzeń w internecie - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Otworzy tegoroczny Festiwal NNW". Bożena Intrator o filmie "Znajdę Cię"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 09:00
- To film o wielkiej miłości, także do muzyki - tak o produkcji "Znajdę Cię" mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Intrator, scenarzystka i producentka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekcje filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne. Rusza festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 03:25
Projekcje ok. 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy czy promocje książek związanych z polską historią - to najważniejsze wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów o tematyce historycznej, rozpoczyna się dziś w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń