Ubezpieczenie NNW dla dziecka. Kupić w szkole czy indywidualnie?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:55
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) stanowi ochronę na wypadek zajścia nieszczęśliwego wypadku z udziałem ubezpieczonego dziecka. Warto jednak przed podjęciem decyzji zastanowić się, co powinno zawierać ubezpieczenie NNW oraz czy warto wykupić je w szkole czy raczej prywatnie, poza nią. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Elnur

czytaj więcej
odblaski_1200.jpg
"Lepiej widoczni, widocznie lepsi". Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na drodze

Zastępca Rzecznika Finansowego Andrzej Kiciński podkreśla w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że mimo tego, iż wielu osobom się tak wydaje, nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia NNW w szkole.

- Jest to ubezpieczenie w pełni dobrowolne. Decyzją rodzica jest, czy chce zawrzeć ubezpieczenie oferowane w szkole, czy woli to zrobić indywidualnie - mówi gość Jedynki. - Jedną obligatoryjną umową jest ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia uczniów wyjeżdzających na zagraniczną wycieczkę - dodaje. 

Posłuchaj
05:10 PR1_MPLS 2020_09_28-10-20-42.mp3 Ubezpieczenie NNW. Gdzie kupić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Najlepiej najpierw zapytać, jaką ofertą dysponuje szkoła, zobaczyć jaki jest zakres ubezpieczenia, na jaką kwotę jest chronione dziecko i co się na tę kwotę składa. To co oferuje standardowo szkoła nie musi być tym, czego poszukujemy - podkreśla. 

Andrzej Kiciński zwraca uwagę, że ubezpieczenie oferowane przez szkołę jest ubezpieczeniem grupowym, więc jest tańsze, ale nie zawsze musi pokrywać się z naszymi potrzebami. 

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego ubezpieczenia należy sprawdzić w dokumencie OWU zakres ochrony, a w szczególności – za jakie wypadki zostanie wypłacone świadczenie i czy takie wypadki mogą przydarzyć się także poza szkołą, np. podczas zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów, kolonii, zawodów sportowych (także za granicami kraju).

- Jeżeli ktoś uprawia wyczynowo sport warto zadbać o rozszerzenie ubezpieczenia - podkreśla i dodaje, że koszt ubezpieczenia NNW przeważnie waha się między 40 a 80 pln rocznie.

Dokument OWU to także wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których polisa NNW się nie przyda. Często taka polisa nie obejmuje wypadków, które przytrafiły się podczas treningów albo na turnieju.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Roman Czejarek 

Gość: Andrzej Kiciński (zastępca Rzecznika Finansowego)

Data emisji: 28.09.2020 

Godzina emisji: 10.20

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce a nauczanie w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:03
1 września dla ok. 4,6 mln uczniów rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021, a szkoły wracają do stacjonarnego nauczania. Mają w nich obowiązywać wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w placówce zakażenia koronawirusem część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.
rozwiń zwiń