Prawo pracy w dobie COVID-19. Czy pracownik może nie zgodzić się na pracę zdalną?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:40
- Pracownik musi zgodzić się na pracę zdalną, ponieważ jest to polecenie służbowe. Po stronie pracodawcy leży zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy przez pracownika - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ivi Lichi

Posłuchaj
07:40 4PR prawo pracy.mp3 Prawo pracy w dobie COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Mecenas Katarzyna Ludwig podkreśla, że pracownik jest także zobowiązany do przestrzegania regulaminu pracy, który przykładowo zobowiązuje do zakrywania nosa i ust na terenie zakładu pracy. - Jeżeli pracownik się nie dostosuje może zostać ukarany karą porządkową - informuje mec. Katarzyna Ludwig. - Bardzo często pojawiają się nowe regulaminy dotyczące koronawirusa i jako pracownicy mamy obowiązek się do nich dostosować - dodaje. 

Przepisy BHP 

Pracodawca w dalszym ciągu jest zobowiązany zapewnić swojemu pracownikowi bezpieczne warunki pracy. - Są różne wymogi w zależności od tego, jaką pracę wykonujemy - wyjaśnia gość audycji. - Przykładowo przy pracy biurowej powinny być zapewnione środki ochrony osobistej: płyny dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe i powinna być zachowana odpowiedni odstęp między pracownikami. Niektórzy pracodawcy wybierają pracę zdalną z tego powodu, że nie mają możliwości rozdzielenia pracowników tak, aby zachować bezpieczne odległości - dodaje. 


Wynagrodzenie postojowe 

Świadczenie postojowe to specjalna forma pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy jeśli zatrudniony nie wykonywał w czasie pracy obowiązków nie ze swojej winy, ale z przyczyn dotyczących pracodawcy, wówczas ten musi wypłacać mu wynagrodzenie. - Zakład pracy zamknięto i ze względu na rodzaj pracy obowiązki pracownika nie mogą być wykonywane w formie zdalnej. W związku z tym pracownikowi, który świadczy gotowość do pracy jest wypłacane wynagrodzenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Katarzyna Ludwig. Zgodnie z treścią Kodeksu pracy świadczenie przestojowe przysługuje pracownikowi za czas niewykonywania pracy z powodu przestoju w zakładzie. Jeśli niemożliwość wykonywania pracy wynikała z winy pracownika, świadczenie nie będzie przysługiwać.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Katarzyna Ludwig (adwokat) 

Data emisji: 29.09.2020 r. 

Godzina emisji: 10.20

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS: przybywa płatników zwolnionych z opłaty składek. Zobacz, jak skorzystać ze wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:30
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 r. dla ponad 436 tys. płatników. Łączna kwota zwolnienia wynosi blisko 591 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba przedsiębiorców wznawiających działalność gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 03:43
- Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tysięcy wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej osób odzyskuje pracę po epidemii COVID-19. Najszybciej obcokrajowcy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:20
Z najnowszych danych ZUS o liczbie ubezpieczonych wynika, że cudzoziemcy szybciej odzyskują pracę po kryzysie wywołanym przez koronawirusa niż Polacy. W lipcu z rejestru ubyło bowiem tysiąc osób, ale przybyło 22 tys. cudzoziemców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS rusza z wyrównaniem nadpłat składek. Skorzysta nawet 800 tys. firm

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 05:40
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wyrównaniem nadpłat składek. Jak informuje prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska, zwolnieni z opłacania składek którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, są uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań.
rozwiń zwiń