Uwaga na podejrzane sms-y. Nie daj się oszukać!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:30
"Twoja paczka o numerze PL 123456 wymaga dopłaty na sumę 0,87 zł. Brak wpłaty oznacza zwrot do nadawcy. Zapłać teraz, kliknij w podany link" - policja ostrzega przed sms-ami o podobnej treści. Jeśli wykonamy polecenie możemy stracić więcej niż te parę groszy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Phoenixns/shutterstock.com/policja.pl

Posłuchaj
10:43 [ PR1]PR1 (mp3) 7 październik 2020 09_37_03.mp3 Uwaga na podejrzane sms-y. Nie daj się oszukać! (cztery pory roku/Jedynka)

 

Smishing (sms phishing) to coraz popularniejsza metoda oszustwa za pomocą sms-ów, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję np. firmę kurierską w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania urządzenia szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Podany wyżej przykład z niedopłatą jest prawdziwy. Mężczyzna, który kliknął w link i zapłacił te 87 groszy stracił o wiele większą kwotę. Strona, na którą został przekierowany nie była bowiem stroną żadnego operatora płatności a przygotowaną przez oszustów pułapką. Policja apeluje o ostrożność. Lepiej się chwilę zastanowić niż stracić pieniądze.


. 

PAP/Maria Samczuk


Jak to działa, jak się nie dać oszukać?

Jak wyjaśnił w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarz radiowej Czwórki zajmujący się nowymi technologiami Kuba Marcinowicz, musimy mieć świadomość, że nasze działania w internecie pozostawiają ślad. Łatwo się można o tym przekonać - wystarczy poszukać w sieci informacji na temat jakiegoś produktu, by następnie być zasypywanym reklamami owego przedmiotu.

Zbieraniem informacji o nas zajmują się także cyberprzestępcy. Oszuści wiedzą, czego wyszukiwaliśmy w internecie, jakie sformułowania wpisywaliśmy w wyszukiwarkę. Stąd często sms-y, które dostajemy od przestępców są bardzo dobrze dopasowane do naszej sytuacji. A to usypia naszą czujność.  

Jak nie dać się oszukać? - Trzeba zwracać uwagę na szczegóły - zaznaczył gość Jedynki. - W adresie strony internetowej może być np. zamiast litery "o" cyfra "0", zamiast https:// może być http:// co oznacza, że ta strona nie jest dobrze szyfrowana - wymienił. - Jeśli chodzi o banki, one rozsyłają tzw. sms-y pro, czyli zamiast numeru telefonu wyświetla się nazwa banku - dodał.

Dlaczego należy unikać mówienia "tak" w rozmowach telefonicznych? Co nam mówi numer, z jakiego przychodzi sms premium? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


. 

PAP/Maciej Zieliński


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: Kuba Marcinowicz (dziennikarz radiowej Czwórki zajmujący się nowymi technologiami)

Data emisji: 7.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Zdjęcia dzieci w internecie. Zamieszczać czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:30
Portale społecznościowe pękają w szwach od uśmiechniętych twarzy dzieci. Zdarzają się rodzice, którzy relacjonują każdy dzień swojej pociechy. Jakie możliwe zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą zamieszczanie zdjęć dzieci w internecie?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:30
Zaczyna się dosyć niewinnie, nastoletnia dziewczyna siada przed ekranem komputera i zaczyna konwersację z nieznajomą rowieśniczką. Okazuje się, że osobą po drugiej stronie zamiast młodej dziewczyny jest dużo starszy mężczyzna. Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?
rozwiń zwiń