Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Jeżeli zmieniamy pracę, musimy pamiętać, żeby u nowego pracodawcy zgłosić dziecko do ubezpieczenia - mówi Programie 1 Polskiego Radia Sylwia Wądrzyk, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy dotyczy to również pełnoletnich dzieci?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Syda Productions

Posłuchaj
07:16 PR1_MPLS 2020_10_07-10-20-51.mp3 Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - warto o nim pamiętać (Jedynka/Cztery pory roku)

- Wszystkie dzieci do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, co gwarantują przepisy i ustawa - zapewnia Sylwia Wądrzyk.

Rzecznik NFZ zwraca jednak uwagę, że rodzice powinni pamiętać o zgłaszaniu dziecka do ubezpieczenie, ponieważ są do tego zobowiązani w ciągu 7 dni od urodzenia oraz przy każdej zmianie pracy. - Zgłoszenie do ubezpieczenia nie ma wpływu na wysokość składki, którą płacimy. Jeżeli rodzic jest bezrobotny, to zgłasza dziecko poprzez Urząd Pracy. Jeżeli rodzice nie mają podstaw do świadczeń i nie są ubezpieczeni, to zgłosić może dziadek, który pobiera rentę lub emeryturę - dodaje ekspert Jedynki.

Umowa o dzieło, zlecenie?

Zdarza się jednak, że rodzice nie mają etatu, tylko pracują w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie. W takim przypadku rodzic powinien poinformować pracodawcę, zleceniodawcę lub osobę prowadzącą działalność, czyli po prostu swojego płatnika składek. Wspomniany płatnik dokonuje formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka.

Źródło: Zielona Linia/Ubezpieczenie zdrowotne a rejestracja w Urzędzie Pracy

Dziecko ma już 18 lat

Jeżeli dziecko jest już pełnoletnie i rozpoczęło pracę, wtedy ubezpieczenie zdrowotne związane jest z umową, którą zawarło.

- Od tego momentu, kiedy dziecko podejmuje zatrudnienie, nawiązuje nową podstawę prawną do ubezpieczenia. Wielu studentów podczas wakacji podjęło zatrudnienie i jeżeli później przerwali je i wrócili do nauki, bardzo istotne jest, żeby rodzice pamiętali o obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia. Jeżeli nie może tego zrobić rodzic, na wniosek ucznia lub studenta, może to zrobić szkoła lub uczelnia - tłumaczy Sylwia Wądrzyk.

Należy pamiętać, że absolwenci szkół średnich objęci są świadczeniem zdrowotnym jeszcze przez pół roku od zakończenia nauki lub od dnia skreślenia z listy uczniów, natomiast w przypadku studentów i doktorantów prawo do świadczenia wygasa po 4 miesiącach od zakończenia studiów lub skreślenia z listy studentów bądź doktorantów.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: Sylwia Wądrzyk (rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia)

Data emisji: 7.10.2020 

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Zdjęcia dzieci w internecie. Zamieszczać czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:30
Portale społecznościowe pękają w szwach od uśmiechniętych twarzy dzieci. Zdarzają się rodzice, którzy relacjonują każdy dzień swojej pociechy. Jakie możliwe zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą zamieszczanie zdjęć dzieci w internecie?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:30
Zaczyna się dosyć niewinnie, nastoletnia dziewczyna siada przed ekranem komputera i zaczyna konwersację z nieznajomą rowieśniczką. Okazuje się, że osobą po drugiej stronie zamiast młodej dziewczyny jest dużo starszy mężczyzna. Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?
rozwiń zwiń