"Nauka to przyszłość", więc "Bądź jak Ignacy"! Trwa V edycja programu edukacyjnego dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:20
Program "Być jak Ignacy" Fundacji PGNiG przeznaczony jest dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Celem programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. 
Trwa V edycja konkursu Bądź jak Ignacy
Trwa V edycja konkursu "Bądź jak Ignacy" Foto: Mat.promocyjne

Czytaj też
dziecko bandaż 1200.jpg
Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka. O czym należy pamiętać?

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Nauka to przyszłość". Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.

- Celem konkursu jest popularyzacja nauki, a także pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmieniać świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Zarządu Fundacji PGNiG Im. Ignacego Łukasiewicza Karolina Dłuska.

Posłuchaj
09:21 PR1_MPLS 2020_10_08-09-22-46.mp3 Trwa V edycja konkursu "Bądź jak Ignacy" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Doskonałym przykładem jest postać patrona naszej fundacji - Ignacego Łukasiewicza który był wybitnym polskim wynalazcą, a także pionierem przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie - podkreśla prezes. - Chcemy pokazać, że zdobywanie wiedzy może być niezwykłym doświadczeniem, i że realnie wpływa na to, jak wygląda świat wokół nas - dodaje.

Jak wziąć udział w programie?

- Nauczyciel powinien założyć w szkole koło naukowe, do którego przystąpią chętni uczniowie. Koło to musi następnie zostać zarejestrowane na naszej stronie internetowej bycjakignacy.pl - mówi w Jedynce Karolina Dłuska. 

Specjalnie dla nauczycieli organizatorzy przygotowali interaktywne scenariusze zajęć dotyczące każdego z tematów projektu. Materiały będą mogły być realizowane zarówno w przypadku zajęć stacjonarnych, jak i w sytuacji nauczania zdalnego.

Nagrody

Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów, o wartości ponad 300 000 zł. Zwycięskie szkoły otrzymają również tytuł "Naukowej Szkoły Ignacego", a najlepszy zespół otrzyma tytuł "Szkoły Roku". 

Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Polskie Radio jest patronem medialnym akcji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: Karolina Dłuska (prezes Zarządu Fundacji PGNiG Im. Ignacego Łukasiewicza)

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

kh

Czytaj także

Dziecko samo chce się uczyć? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 13:20
Zamiast pokazywać to, co uczeń robi dobrze - szkoła wykazuje to, czego dziecko nie umie. Zdaniem specjalistów - ten trend trzeba zmienić. Mikołaj Marcela, autor książki "Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem" radzi jak sprawić, by dziecko samo chciało się uczy
rozwiń zwiń