"Likwidacja różnego rodzaju barier". Wystartował projekt "Dostępna Szkoła"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:11
Projekt "Dostępna Szkoła" powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. - Dotyczy on stworzenia modelu szkoły, który obejmuje cztery obszary m.in. z obszar architektoniczny czy obszar techniczny, który ma na celu wyposażenie szkół w odpowiedni sprzęt - mówi w "Czterech porach roku" Agnieszka Luck, kierownik projektu. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pressmaster

Posłuchaj
05:18 4 pr.mp3 Wystartował projekt "Dostępna szkoła" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

40 mln w formie grantów

Głównym celem projektu jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy dostępności w różnych obszarach i przetestowanie go w szkołach podstawowych. Na ten cel zostało przeznaczone 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły. Pilotaż działania "Szkoła bez barier – program Dostępność Plus" jest realizowany przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

- Zgłosić się mogą organy prowadzące szkoły podstawowe, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, integracyjne, specjalne bądź z oddziałami integracyjnymi - wylicza Agnieszka Luck. - Szczególnie będziemy promować szkoły z gmin do 50 tys. mieszkańców - dopowiada gość audycji. 

Obszar edukacyjno-społeczny 

Projekt, oprócz wypracowania dostępności architektonicznej i technicznej wyznacza standardy w obszarach edukacyjno-społecznym oraz w obszarze organizacji szkoły. - Obszar edukacyjno-społeczny dotyczy sposobu postępowania całego procesu edukacji, organizowania zajęć dodatkowych - tłumaczy ekspert. - Obszar organizacyjny zakłada przygotowanie szkoły do przeorganizowania, zmiany procesu nauczania w każdym momencie. Żeby był on dostępny dla każdego pojawiającego się w szkole ucznia, z dowolnymi potrzebami edukacyjnymi - wyjaśnia. 

Zgłoszenia do 2 listopada 

Nabór wniosków wstępnych rozpoczyna się 22 października, a kończy 2 listopada 2020 roku. Kryteria i szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji określono w "Regulaminie rekrutacji szkół" zamieszonym na stronie internetowej projektu.  - Od 22 października do 2 listopada przyjmujemy wnioski i to jest pierwsza tura rekrutacji - informuje Agnieszka Luck. - Na początku przyszłego roku rozpoczniemy drugą turę. Teraz jest ten czas, aby zapoznać się z dokumentami, dokonać autodiagnozy w szkołach i zaplanować działania, które mogą być finansowane - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Agnieszka Luck (kierownik projektu "Dostępna Szkoła")

Data emisji: 12.10.2020 r. 

Godzina emisji: 10.15

ans 

Czytaj także

Komputer dla dziecka. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:28
Zakup odpowiedniego komputera dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Jaki model będzie najbardziej odpowiedni? Czym się kierować w zakupie? Jakie programy zainstalować? 
rozwiń zwiń