Chorób reumatycznych można uniknąć. W jaki sposób?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:05
- Pierwszymi symptomami reumatyzmu mogą być przeziębienie, spadek apetytu bądź osłabienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia fizjoterapeuta Szymon Gosiewski. Jak rozpoznać, czy bóle, które odczuwamy, spowodowane są reumatyzmem i jak go uniknąć?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock

Posłuchaj
06:42 PR1_MPLS 2020_10_12-11-19-00.mp3 Czym jest reumatyzm? (Jedynka/Cztery pory roku)

Jak okazuje się, reumatyzm może objawiać się w różny sposób. - Mogą to być bóle dłoni, stawów, kręgosłupa, ale mogą to być też bóle narządów wewnętrznych czy mięśni - twierdzi Szymon Gosiewski.

Źródło: Stowarzyszenie 3majmy się razem/Zrozumieć reumatyzm - sonda uliczna

Badania to podstawa

- Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z reumatyzmem, wymaga to szeregu dokładanych badań diagnostycznych. Najprostszym jest badanie krwi, w którym może występować tzw. czynnik reumatoidalny. Chociaż jak pokazują badania, nie zawsze on występuje. Kiedy chorzy nie mają tego czynnika, wtedy wykonuje się jeszcze bardziej dokładne badania i wychodzą zwiększone różnego rodzaju czynniki prozapalne w naszym ciele - tłumaczy ekspert Jedynki.

Szymon Gosiewski zauważa, że głównym problemem jest przewlekłe zapalenie tkanek, które w ten sposób są niszczone i deformowane. Z kolei poziom bólu, który odczuwamy z powodu reumatyzmu, jest zależny od tego, jak wcześnie zaatakuje nas choroba, czy mamy choroby współtowarzyszące oraz jak szybko zareagujemy na pierwsze symptomy.

- Pierwszymi symptomami reumatyzmu mogą być przeziębienie, spadek apetytu bądź osłabienie. Takie bardzo ogólne, które mogą znamionować inną chorobę. Im wcześniej tym się zajmiemy, tym w obecnych czasach jesteśmy w stanie bardzo złagodzić te objawy. Niemniej najważniejsze jest przeciwdziałanie, czyli zakładanie ciepłej kurtki, dobra dieta, wysypianie się i odpowiednia ilość ruchu - słyszymy.

Jak leczyć?

Początkowo najpopularniejszą metodą leczenia reumatyzmy była farmakologia przeciwzapalna, ale badania pokazały, że ludzkie organizmy różnie na nią reagują i nie zawsze jest skuteczna. - Teraz stawiamy na rehabilitację, osteopatię, dietę i pracę manualną z pacjentami, żeby stymulować układ odpornościowy pacjentów i pracować z samym układem ruchu narządu, który jest bezpośrednio zajęty przez chorobę - wyjaśnia Szymon Gosiewski.

Zdaniem Szymona Gosiewskiego, pierwsze efekty pracy z pacjentami powinny pojawiać się już po 3-5 wizytach.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Szymon Gosiewski (fizjoterapeuta)

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 11.19

DS

Czytaj także

Prawo pracy: jakie składki od umowy zlecenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:44
Zatrudniając osobę na podstawie umowy zlecenia, należy pamiętać, że z tego tytułu podlega ona obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym, czyli emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. W przypadku zleceniobiorcy dobrowolny charakter ma jedynie ubezpieczenie chorobowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Likwidacja różnego rodzaju barier". Wystartował projekt "Dostępna Szkoła"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:11
Projekt "Dostępna Szkoła" powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. - Dotyczy on stworzenia modelu szkoły, który obejmuje cztery obszary m.in. z obszar architektoniczny czy obszar techniczny, który ma na celu wyposażenie szkół w odpowiedni sprzęt - mówi w "Czterech porach roku" Agnieszka Luck, kierownik projektu. 
rozwiń zwiń