Tysiące Polaków nadal nie wie, co się dzieje z gruntami, na których stoi ich dom

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:24
Niemal dwa lata temu zniknęło użytkowanie wieczyste. Prawie 2,5 mln Polaków stało się właścicielami gruntów pod swoim domem lub blokiem. To jednak tylko teoria, bo by tak się stało, potrzebne jest zaświadczenie...
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Proxima Studio

1 stycznia 2019 roku dotychczasowi właściciele mieszkań położonych w budynkach, w których więcej niż połowę stanowią lokale mieszkalne oraz domów jednorodzinnych położonych na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym, stali się odpowiednio właścicielami lub współwłaścicielami tych gruntów z mocy prawa. 


Posłuchaj
09:23 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 11_20_22.mp3 Nadal tysiące Polaków nie wie, co się dzieje z gruntami, na których stoją ich domy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Wciąż nie wszystkie zaświadczenia zostały wysłane

Dokumentem potwierdzającym przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest zaświadczenie. - Obowiązkiem gmin było wysłanie mieszkańcom takich zaświadczeń. Gminy miały na to 12 miesięcy od dnia przekształcenia, czyli powinny były wysłać dokument do końca 2019 roku. Tak się nie stało, gminy się nie wyrobiły - wskazała w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Anna Maksymiuk.

Gość radiowej Jedynki przytoczyła dane, z których wynika, że do końca grudnia 2019 roku wysłana została mniej więcej połowa zaświadczeń. Z kolei do końca lipca 2020 roku niektórym miastom - Gdańsk, Olsztyn - udało się wysłać wszystkie dokumenty, inne wciąż się z tym nie uporały (Warszawa - 71 proc. wysłanych zaświadczeń, Wrocław - 55 proc., Katowice - 51 proc., Poznań - 46 proc.). 

Czekać spokojnie na zaświadczenie czy działać?

Jakie to ma znaczenie, kiedy przyjdzie zaświadczenie? Przekształcenie jest odpłatne. Dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego zostaje zastąpiona opłatą przekształceniową. Przewidziano atrakcyjny system bonifikat (w przypadku, gdy opłata zostanie wniesiona jednorazowo). Jeżeli jednak nie dopełnimy formalności w odpowiednim terminie, ulgi mogą nam przepaść.

- W Warszawie nie ma problemu. Władze samorządowe postanowiły, że bonifikata - 98 proc. - będzie obowiązywała ciągle, ale już w takim Krakowie z każdym rokiem bonifikata - 60 proc. - zmniejsza się o 10 proc. Władze miasta najwyraźniej wyszły z założenia, że bonifikata nie będzie czekała na mieszkańców, którzy się swoją sprawą nie interesują - powiedziała ekspert.

Krok po kroku: przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Profil: Warszawa


Co się stanie, jeśli nie uiścimy opłaty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z mecenas Anną Maksymiuk.

***

Użytkowanie wieczyste polegało na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony jako 99 lat. Podstawą wprowadzenia użytkowania wieczystego była zasada panująca w PRL, że nieruchomości gruntowe w miastach powinny być własnością państwa. Do 1989 roku użytkowanie wieczyste było praktycznie jedyną możliwością nabycia gruntów państwowych w miastach. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: mecenas Anna Maksymiuk

Data emisji: 13.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: prawo Roman Czejarek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od kwietnia konsumenci otrzymają "prawo do naprawy". Zobacz, na czym będzie polegać

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 12:21
Dobre wiadomości dla konsumentów. Sprzęty elektryczne i elektroniczne, jak pralki, lodówki, telewizory czy zmywarki, mają być trwalsze, a w razie awarii - naprawiane. Tak zwane prawo do naprawy będzie gwarantowała unijna dyrektywa, która zacznie obowiązywać od kwietnia przyszłego roku. Producenci muszą się do niej przygotować już dziś.
rozwiń zwiń