Agresywny pies. Wina czworonoga czy właściciela?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:15
Posiadanie psa to nie tylko przywilej, ale także duża odpowiedzialność wiążąca się z licznymi obowiązkami. To od właściciela w dużej mierze zależy, czy jego pies będzie dobrze ułożony i nie będzie wykazywał agresywnych zachowań. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Irina Bg

czytaj więcej
pies1200.jpg
Groźny pies? Behawiorystka zwierząt: każdy, nad którym nie panuje właściciel

Jak mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia behawiorystka zwierząt Katarzyna Bargiełowska, decydując się na psa rasowego należy zacząć od wybrania sprawdzonej hodowli. - Należy unikać pseudohodowli, gdzie często mamy do czynienia z mieszankami ras. Często takie psy mają określone predyspozycje nawet w kierunku zachowań agresywnych - mówi ekspertka. - Lęki i zachowania agresywne są przekazywane w genach, więc jeżeli specyficznie zostanie dobrany ojciec i matka to określone geny są powielane - dodaje.

. .

- Duże znaczenie ma świadomy hodowca i to w jaki sposób socjalizuje szczenięta - wyjaśnia rozmówczyni Romana Czejarka. - Następnie szczeniak trafia do nowego domu, gdzie powinien zacząć się proces układania, socjalizacja, psie przedszkole - wylicza. 

"Rasa dla dzieci? Pluszowy miś"

Wiele osób próbuje kupić szczenięta, jako prezent dla dzieci, ale jak zaznacza Katarzyna Bargiełowska, nie ma rasy, która jest odpowiednia dla dzieci. - Rasa dla dzieci to pluszowy miś, który niczego nie czuje, nie ma potrzeb i można go przytulać do woli. Każda żywa istota ma swoje odczucia i potrzeby oraz reaguje na to, co człowiek w danym momencie robi. Wychowując dzieci razem z psami, człowiek musi mieć pod kontrolą dziecko i psa - zaznacza. - Pamiętajmy, że zwierzęta reagują w zupełnie inny sposób niż ludzie. Nie można ich uosabiać. Ogromnym błędem jest nadawanie cech ludzkich zwierzętom - dodaje. 

Posłuchaj
14:17 PR1_MPLS 2020_10_13-09-20-45.mp3 Odpowiedzialny właściciel, szczęśliwy pies (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Behawiorystka mówi, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie trzeba zapewnić czworonogowi są regularne spacery. - Tam się dzieją bardzo ważne rzeczy dla niego. On eksploruje, węszy, poznaje świat, dotyka różnych bodźców, czyta zapachowo informacje, które zostawiają inne psy - podkreśla.

- Ważne, żeby ten spacer był atrakcyjny, czyli nie rozmawiamy wtedy przez telefon, tylko zajmujemy się psem. Bawimy się z nim. Możemy urządzać węchowe zadania, bawić się w berka, grać w piłkę - mówi gość Jedynki i dodaje, że ważne jest także, aby im bliżej końca spaceru, tym bardziej wyciszać psa. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek

Materiał: Katarzyna Bargiełowska (behawiorysta zwierząt)

Data emisji: 13.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-10.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiek psa będzie liczony na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:20
Do tej pory przyjmowano, że każdy psi rok życia odpowiada siedmiu ludzkim. Naukowcy z uniwersytetu w San Diego przyjrzeli się genom tych czworonogów i ustalili, że w przeliczeniu roczne szczenię jest dużo starsze, niż moglibyśmy przypuszczać.
rozwiń zwiń