42. rocznica wyboru Jana Pawła II. "Jego bliskość stanowiła niezwykłą moc"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na zwierzchnika Stolicy Piotrowej. Historyczne Habemus Papam zabrzmiało dokładnie o godz. 18.18. Formalna inauguracja pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II nastąpiła 22 października, podczas mszy na placu św. Piotra.
42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieżaFoto: PAP/EPA/EFE/ Manlio Cammarata
czytaj więcej
Jan Paweł II NAC-1200.jpg
42 lata temu Karol Wojtyła został pierwszym papieżem Polakiem

Gościem audycji "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia była Magdalena Wolińska-Riedi - dziennikarka, żona byłego członka papieskiej gwardii szwajcarskiej, autorka wielu książek - w tym  najnowszej "Zdarzyło się w Watykanie", w której zebrała relacje osób z otoczenia papieża Jana Pawła II podczas Jego pontyfikatu.

- To historie nieznane, ale też niezwykłe przede wszystkim ze względu na to, że tych dziesięciu bohaterów mojej najnowszej książki, którzy spędzili za murami Watykanu 30-40 lat, byli przy Janie Pawle II do końca. To ludzie, którzy nigdy jeszcze wcześniej nie odważyli się uchylić rąbka tajemnicy, bo tak naprawdę czuli się chyba przytłoczeni tą wielkością wielkości historii Kościoła i świata, której byli cząstką - mówi w radiowej Jedynce dziennikarka. 

Posłuchaj
11:42 PR1_MPLS 2020_10_16-09-21-49.mp3 Rozmowa z Magdaleną Wolińską-Riedi (Cztery pory roku/Jedynka)

- Byli bardzo obecni w Watykanie, ale stanowili tę tkankę najmniejszego państwa świata, która jest absolutnie niezauważalna. Ta książka może jest też trochę takim rozliczeniem się ze stereotypem, że Watykan to tylko Kuria Rzymska, hierarchowie i wielcy pracownicy stolicy Apostolskiej, którzy pomagają papieżowi. Okazuje się, że oni też - tacy jak kierowca czy ogrodnik - są osobami, które były tuż przy nim i z którymi w jakiś  sposób wiązała go synowsko-ojcowska więź - podkreśla Magdalena Wolińska-Riedi.

Rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej zaznacza, że dla bohaterowie jej książki, pracowali czując, że jest to dla nich specjalna misja, że stanowią cząstkę czegoś wielkiego. - Było to dla nich jakimś powołaniem, a bliskość Jana Pawła II stanowiła niezwykłą moc - zaznacza.

czytaj więcej
jan paweł II papież Polak serwis specjalny.jpg
Jan Paweł II. Serwis specjalny

***

Jan Paweł II nazwany został papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów, był na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego 26-letniego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Odbył 144 podróże po Włoszech.

Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Następnego dnia, w homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na Placu św. Piotra, kard. Angelo Sodano nazwał naszego rodaka "Wielkim". Sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

***

W audycji także archiwalne relacje radiowe z października 1978 roku. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi (dziennikarka)

Data emisji: 16.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh


Czytaj także

Rocznica zamachu na św. Jana Pawła II - mniej znane fakty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:52
Podzieliła się nimi ze Słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia Jolanta Sosnowska, autorka biografii Ojca Świętego.
rozwiń zwiń