Góry jesienią. Piękne, ale także niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:45
Jak przygotować się do jesiennej wyprawy w góry, aby była bezpieczna? Co spakować? Jak się ubrać? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Matthew Andersen

czytaj więcej
góry 1200.jpg
O czym należy pamiętać, planując wyprawę w góry? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

- Jesień jest dość mocno nieprzewidywalną porą roku w górach. Dotyczy to dość dynamicznie zmieniającej się pogody, bo może być tak, że w godzinach rannych, kiedy wyruszamy na wycieczkę podziwiać bajkowe, kolorowe lasy, jest jeszcze względnie ciepło. Natomiast szybka zmiana pogody może spowodować, że niemalże w przeciągu kilku godzin warunki pogodowe staną się niemalże zimowe - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Zarządu Głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Paweł Konieczny.

Posłuchaj
06:23 PR1_MPLS 2020_10_16-10-20-48.mp3 Bezpieczna jesień w górach (Cztery pory roku/Jedynka)

- Kolejna kwestia, o której turyści często zdają się zapominać to fakt, że jesienią bardzo szybko w górach robi się ciemno. Trzeba mieć to na uwadze zarówno pod kątem ubioru, ale również pod kątem bycia przygotowanym na warunki nocne. Obowiązkowo w plecaku powinna być latarka czołowa oraz naładowany telefon komórkowy - zaznacza gość Jedynki. 

Paweł Konieczny wyjaśnia, że odpowiednie ubranie to takie, które pozwoli nam komfortowo i bezpiecznie odbyć wycieczkę. - W okresie jesiennym podstawowe są kwestie termiczne; żeby być przygotowanym na zmieniające się warunki, jeżeli chodzi o temperaturę - mówi. - Kluczowa jest tzw. odzież warstwowa, czyli kilka specjalistycznych warstw, z których każda odpowiada za inne kwestie. W okresie jesienno-zimowym podstawową kwestią jest także bielizna termiczna - dodaje. 

- Kolejną kwestią, o której turyści często zapominają jest należyty dobór trasy do możliwości uczestników wycieczki - przestrzega prezes Zarządu Głównego GOPR.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Paweł Konieczny (prezes Zarządu Głównego GOPR)

Data emisji: 16.10.2020 

Godzina emisji: 10.16

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nocą GOPR szukało turystów. Ratownicy ostrzegają przed trudnymi warunkami w Beskidach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 18:05
Deszczowo i zimno jest w niedzielę w Beskidach. Warunki na szlakach turystycznych radyklanie się pogorszyły – poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. W tych trudnych warunkach nocą poszukiwali oni trzech turystów. Finał był szczęśliwy.
rozwiń zwiń