Pandemia koronawirusa - nie daj się depresji

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:45
Z badań wynika, że ponad połowa pacjentów, którzy chorowali na Covid-19 zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Z powodu koronawirusa i konsekwencji z nim związanych - zdrowotnych, psychicznych i finansowych - trzeba się liczyć ze wzrostem zachorowań na depresję oraz wzrostem liczby samobójstw. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Posłuchaj
14:54 [ PR1]PR1 (mp3) 20 październik 2020 09_20_08.mp3 Pandemia koronawirusa - nie daj się depresji (Cztery pory roku/Jedynka)

 

By temu zapobiec Fundacja "Twarze depresji" i Forum Przeciw Depresji przygotowały kampanię społeczną zachęcającą do leczenia depresji. Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że depresja to choroba wymagająca wsparcia specjalisty oraz leczenia. W ramach inicjatywy prowadzone są działania edukacyjno-informacyjne. Działa też Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji.

.

- Połączyliśmy siły, by mówić głośno o tym, że depresja nie jest wymysłem - to choroba, która może dotknąć każdego. Wszyscy wiemy, że depresja stygmatyzuje, więc mało kto przyznaje się do niej otwarcie, choć cierpi na nią co dziesiąty Polak. Mamy dla kogo walczyć, chcemy zmieniać błędne myślenie o tej chorobie, walczyć ze stereotypami i zachęcać do kontaktu ze specjalistą i leczenia - wyjaśniła Ewa Ciepałowicz z Servier Polska (organizator Forum Przeciw Depresji). 

Gorszej porady niż 'weź się w garść' nie ma

Wciąż osoby cierpiące na depresję najczęściej słyszą: "weź się w garść, ogarnij się, przestań się mazać, inni mają w życiu gorzej, mają większe problemy niż ty". 

- "Weź się w garść" to najgorsza rzecz, jaką można powiedzieć osobie chorującej na depresję, bo ona już jest w garści depresji. Taka osoba ma obniżony nastrój, brakuje jej energii, traci zainteresowanie rzeczami, które lub robić. Może się pojawić brak apetytu, bezsenność, problemy z koncentracją, obniżona samoocena, czarnowidztwo - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prezes Fundacji "Twarze depresji" Anna Morawska-Borowiec.

Gość radiowej Jedynki podkreśliła, że jeśli takie poważne objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie należy się zaniepokoić, należy iść do specjalisty. - Specjalistą odpowiednim do leczenia depresji jest przede wszystkim lekarz psychiatra. Drugim specjalistą jest psycholog. Połączenie farmakoterapii i psychoterapii jest najskuteczniejszą drogą walki z depresją - zaznaczyła. 


. .

PAP/Maciej Zieliński


Fundacja Twarze Depresji. Profil: 11. edycja kampanii Twarze depresji - Marek Plawgo


Dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na depresję

Jak pandemia koronawirusa odbija się na naszym zdrowiu psychicznym? - Widzimy, że dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na depresję. Przed pandemią mówiliśmy o tym, że na depresję chorują 2 mln Polaków, tak teraz badania - m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - wskazują, że tych zachowań jest już dwukrotnie więcej - wskazała Anna Morawska-Borowiec.  

Jej zdaniem, "patrząc na to, jak rozwija się pandemia, zachorowań na depresję może być jeszcze więcej". - Badania pokazują, że co najmniej połowa pacjentów, którzy chorowali na Covid-19 zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Dla wielu osób traumatyczna może być już sama wizyta personelu medycznego. Lęk przed zachorowaniem, przed śmiercią - to wszystko ma znaczenia dla naszego stanu psychicznego - zwróciła uwagę.

Ekspertka zauważyła, że jednym z najważniejszych elementów, które wyzwalają depresję jest samotność. - Dlatego, szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii kontakty międzyludzkie są ograniczane, musimy zrobić wszystko, by nie zostawiać naszych bliskich samych sobie. Musimy pozostawać z nimi w - bezpiecznym - kontakcie - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Fundacja Twarze Depresji. Profil: 11. edycja kampanii Twarze depresji - Piotr Zelt


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Anna Morawska-Borowiec (psycholog, pomysłodawczyni kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję", prezes Fundacji "Twarze depresji")

Data emisji: 20.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Testy na koronawirusa. Co w przypadku pozytywnego wyniku?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:59
Pandemia przybiera na sile. Wiele osób może się teraz zastanawiać, czy warto wykonać komercyjny test na obecność koronawirusa, nawet jeśli się nie ma objawów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy taki test da wynik pozytywny? I czy jest on honorowany przez lekarzy i służby sanitarne? A generalnie jak powinniśmy postępować i na co się zaszczepić?
rozwiń zwiń