Nie żyje Wojciech Pszoniak. "Tacy ludzie nigdy nie przemijają"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 11:29
- Jest moim wielkim przyjacielem. Dusi mnie żal, ale nigdy nie powiem "był" - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o wybitnym aktorze Wojciechu Pszoniaku, który zmarł dziś (19.10) rano.
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Tacy ludzie nigdy nie przemijają i nie odchodzą od nas. On będzie z nami zawsze. W Teatrze Polskiego Radia tworzył tak wiele pięknych ról. One na szczęście są i ludzie to uwielbiają, nasi słuchacze. Był bardzo związany z młodzieżą, której starał się przekazywać to, co potrafił, a o sztuce aktorskiej wiedział naprawdę bardzo dużo - mówi w radiowej Jedynce Janusz Kukuła. - Spotkałem się z Wojtkiem 12 dni temu, właśnie w Teatrze Polskiego Radia, i rozmawialiśmy, co tej jesieni jeszcze razem zrobimy... - dodaje. 


czytaj więcej
EN_01199660_0045 Wojciech Pszoniak 1200.jpg
Wojciech Pszoniak – 50 lat na scenie

Dyrektor Teatru Polskiego Radia mówi, że Wojciech Pszoniak wpłynął na jego życie.- To tak wspaniała osobowość, mądry człowiek, delikatny i czuły dla świata. Dławi mnie smutek i żal, bo jakaś część mnie teraz odeszła - mówi Janusz Kukuła.


Posłuchaj
04:57 PR1_MPLS 2020_10_19-09-33-40.mp3 Janusz Kukuła wspomina Wojciecha Pszoniaka (Cztery pory roku/Jedynka)

- Chyba starając się pocieszyć, mówimy, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale to nieprawda, bo tacy artyści jak Wojciech Pszoniak są niezastąpieni i nic nie zapełni tej pustki. To była wielka przyjemność być z nim, rozmawiać. Trudno to nazwać pracą. Wojciech Pszoniak nie kreował postaci, on się nimi stawał. To nieprawdopodobna przemiana i wielkie szczęście i przeżycie widzieć, jak to się staje na naszych oczach - mówi przyjaciel aktora.

***

Wojciech Pszoniak ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974-1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Od lat 90. grywał zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.


Zagrał w ponad stu filmach. Popularność przyniosła mu rola Moryca w "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy. Wystąpił w takich filmach jak "Wesele", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. Kreował Władysława Gomułkę w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił też w "Bitwie Warszawskiej 1920" Jerzego Hoffmana oraz filmach "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna i "Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego.

Przez widzów i krytyków uważany za jedną z najciekawszych polskich osobowości aktorskich ostatnich 40 lat.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Janusz Kukuła

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 9.33

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. Miał 78 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 09:38
Jako pierwszy informację o śmierci Wojciecha Pszoniaka podał ks. Andrzej Luter.
rozwiń zwiń