Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 13:46
Kupno używanego samochodu to duże wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto nie zna się na motoryzacji. O czym należy pamiętać, żeby później nie żałować? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/oneinchpunch

Zdaniem mechanika Pawła Kwiatka jednym z podstawowych atutów samochodów z rynku wtórnego jest, kiedy sprzedającym jest pierwszy właściciel. Maksymalnie drugi lub trzeci. - Historia jest mu znana. Każda informacja jest do weryfikacji - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia.


czytaj więcej
reflektor samochód PRK 1200.jpg
Wolimy kupować używane auta. Dlaczego?

- Jeżeli pojazd zbyt często zmieniał właścicieli, powinna zapalić nam się czerwona lampka, czy z tym samochodem nie jest przypadkiem coś nie tak i czy przypadkiem każdy nie traktuje go jak kukułczego jaja - przestrzega ekspert i dodaje, że ważna jest także liczba współwłaścicieli.

Posłuchaj
04:30 PR1_MPLS 2020_10_19-09-44-08.mp3 Co warto wiedzieć, zanim kupimy używane auto? (cztery pory roku/Jedynka)

- Najlepiej, gdyby był jeden. Natomiast przy podpisywaniu umowy muszą być wszyscy właściciele i współwłaściciele pojazdu, którzy widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Należy także sprawdzić, czy dane w dowodzie pokrywają się z danymi w umowie - mówi. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- Komfort i bezpieczeństwo zapewnia klimatyzacja, ABS, poduszki powietrzne, czy isofix, czyli system ułatwiający mocowanie fotelika - mówi w radiowej Jedynce Sylwester Pawłowski prowadzący projekt edukacyjny "Świadomy kierowca" odnosząc się do wyposażenia auta. 

W samochodzie z drugiej ręki bardzo ważna jest także m.in. grubość lakieru. Aby ją zmierzyć, potrzebny jest miernik. 

Posłuchaj
04:00 PR1_MPLS 2020_10_19-10-18-17.mp3 Jak kupić dobre i tanie używane auto? (Cztery pory roku/Jedynka)

A czy da się kupić dobre auto w przedziale 10-20 tys. złotych?  - To najbardziej chodliwy przedział. Konkurencja jest duża - mówi Paweł Kwiatek, mechanik i autor książki "Jak kupować używany samochód, żeby nie żałować".

- Tutaj zwracałbym uwagę na pewno na bezpieczeństwo mechaniczne i może nie podchodził aż tak mocno restrykcyjnie do powłoki lakierniczej i stanu blacharskiego - zaznacza.

czytaj więcej
radio1200 (1).jpg
Rusza Polskie Radio Kierowców. "Wychodzimy słuchaczom naprzeciw"

A jakie dobre rady mają dla słuchaczy dziennikarze Polskiego Radia Kierowców? Posłuchaj:

Posłuchaj
07:13 PR1_MPLS 2020_10_19-11-16-36.mp3 Posłuchaj porad dziennikarzy Polskiego Radia Kierowców: Wiktorii Jurczewskiej i Patryka Kuniszewicza (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Patryk Bedliński 

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 1 września nowe przepisy dotyczące homologacji pojazdów. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 22:10
- Wprowadzenie surowszych wymagań w stosunku do rynku samochodowego i przyczep oraz indywidualne dopuszczenie pojazdów specjalnych do ruchu przewidują nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2020 r. - poinformował Instytut Transportu Samochodowego (ITS).
rozwiń zwiń