Koronawirus w Polsce. Mandaty za brak maseczek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:30
Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 840 osób, nałożyli mandaty na ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust. 
Funkcjonariusze policji, zdjęcie ilustracyjne
Funkcjonariusze policji, zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/shutterstock

czytaj więcej
1200_policja_EN.jpg
Mandaty, pouczenia, skierowania do sądu. Policjanci pilnują porządku i apelują o rozsądek

W pierwszej kolejności policja apeluje o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informuje i przekazuje komunikaty, również, jeżeli to możliwe, przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych oraz miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli, pomimo zwrócenia uwagi, ktoś nie stosuje się do poleceń, musi się liczyć z surowymi konsekwencjami.

- Policjanci muszą egzekwować przepisy, bo bez egzekucji tych przepisów tak naprawdę nie moglibyśmy kontrolować  i zahamować transmisji wirusa - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. 

Posłuchaj
10:41 PR1_MPLS 2020_10_20-11-19-16.mp3 Policja wystawia mandaty za brak maseczek (Cztery pory roku/Jedynka)

czytaj więcej
morawiecki 1200 pap.jpg
"Kierujemy się strategicznymi interesami Polski i Polaków". Premier o walce rządu z pandemią

- Polski rząd, wychodząc naprzeciw obywatelom, dał wiele możliwości, abyśmy nos i usta mogli zakryć w sposób skuteczny. Najbardziej znany model to oczywiście zakrywanie nosa i ust maseczką - zaznacza rozmówca Romana Czejarka. 

Obowiązek noszenia ochronnych maseczek ma być zapisany ustawowo. Przewiduje to projekt ustawy o zwalczaniu COVID-19, którą zajmuje się Sejm. Podstawa prawna rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące egzekwowania przepisów.

Teraz za brak maseczki grozi mandat do pół tysiąca złotych. Projekt przewiduje tysiąc. Sprawa może też trafić do sądu i sanepidu. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: inspektor Mariusz Ciarka (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 20.10.2020 

Godzina emisji: 11.19

kh

Czytaj także

Testy na koronawirusa. Co w przypadku pozytywnego wyniku?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:59
Pandemia przybiera na sile. Wiele osób może się teraz zastanawiać, czy warto wykonać komercyjny test na obecność koronawirusa, nawet jeśli się nie ma objawów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy taki test da wynik pozytywny? I czy jest on honorowany przez lekarzy i służby sanitarne? A generalnie jak powinniśmy postępować i na co się zaszczepić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kary za niezasłanianie nosa i ust. Policjanci wypisali ponad 55 tys. mandatów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 15:28
Ponad 55 tysięcy mandatów wypisali do tej pory policjanci w związku z niezakrywaniem ust i nosa przez obywateli. Tylko ostatniej doby ukarali w ten sposób 3800 osób. Nowe zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa obowiązują od ponad tygodnia.
rozwiń zwiń