"Radiobook". "Proszę spróbować przeczytać książkę bez błędu, bez mlaskania"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:46
Ruszył nowy projekt Polskiego Radia - "Radiobook" - który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. O projekcie rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: New Africa/shutterstock.com

Posłuchaj
08:19 [ PR1]PR1 (mp3) 21 październik 2020 09_37_36.mp3 Projekt "Radiobook". "Proszę spróbować przeczytać książkę bez błędu, bez mlaskania" (Cztery pory roku/Jedynka)

bunga.jpg
"Radiobook"

W "Radiobooku" znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów, jak Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera i wielu innych.

Nowe tytuły publikowane są w każdy poniedziałek. W tym tygodniu dołączyła debiutancka powieść Witkacego "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta" w interpretacji Jana Frycza. 

Dostępne już audiobooki to m.in. "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Pustelnik" Heleny Mniszkówny, "Dwie Królowe" Józefa Ignacego Kraszewskiego, "Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera i "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego.

Proszę spróbować zrobić to w domu

O projekcie rozmawialiśmy w audycji "Cztery pory roku" z dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą. Zapytaliśmy go m.in. o to, czy rzeczywiście tworzenie "książek mówionych" to jest "bułka z masłem", ot aktor wchodzi do studia, siada przed mikrofonem i czyta.

- To nie jest takie proste. Godzina nagrania to jest około pięciu-sześciu godzin pracy w studiu. Zachęcam Słuchaczy, by sami spróbowali w domu - proszę wziąć książkę, Żeromskiego albo Sienkiewicza, i spróbować przeczytać bez pomyłek, bez mlaskania, bez zbędnych oddechów. Mistrzem w takim czytaniu był pan Zbigniew Zapasiewicz - powiedział Janusz Kukuła.

***

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której z Januszem Kukułą rozmawialiśmy także o słuchowiskach. O tym, jak one powstają traktuje reportaż Małgorzaty Abgarowicz:

Posłuchaj

03:45 [ PR1]PR1 (mp3) 21 październik 2020 09_20_54.mp3 Jak powstają słuchowiska? (Cztery pory roku/Jedynka)

 ***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 21.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:00
Do "Radiobooka" Polskiego Radia trafiają najwybitniejsze dzieła literackie - powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów, jak Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera i wielu innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:52
Literatura zamknięta w audiobookach? "Radiobook" to nowy literacki projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez najlepszych polskich aktorów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiobook. "Otwieramy drzwi do nowego, pięknego świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 17:20
Dzieła Henryka Sienkiewicza, Josepha Conrada, Marcela Prousta czy Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego i Krzysztofa Kolbergera. Dostępne "od ręki" w sieci. Taki jest "Radiobook" - nowa inicjatywa Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 22:16
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to debiutancka powieść Witkacego "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta" w interpretacji Jana Frycza.
rozwiń zwiń