Praca zdalna w dobie pandemii. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:00
Mimo tego, że w związku z pandemią koronawirusa od miesięcy wiele osób pracuje zdalnie, wciąż nie ma przepisów, które regulowałyby tę nową rzeczywistość na linii pracodawca–pracownik. Jakie są zatem obowiązki pracodawcy wobec pracownika? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jelena Zelen

- Niestety w dalszym ciągu jeszcze żadna z tarcz nie reguluje dokładnie pracy zdalnej. Te zmiany mają być wprowadzone do Kodeksu pracy podobno w pierwszym kwartale 2021 roku. Takie są zapowiedzi - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Katarzyna Ludwig, specjalista prawa pracy.

Posłuchaj
06:13 PR1_MPLS 2020_10_22-11-18-45.mp3 Prawo pracy w dobie pandemii. Rozmowa z mec. Katarzyną Ludwig (Cztery pory roku/Jedynka)

Czytaj też
praca zdalna dom 1200.jpg
Minister zdrowia: chcemy wprowadzić możliwość pracy zdalnej na kwarantannie

- Na chwilę obecną jedna z tarcz reguluje samą pracę zdalną, ale bardzo ogólnikowo. Wiemy tylko o tym, że to pracodawca deleguje pracownika do pracy zdalnej, że pracodawca de facto ma obowiązek zapewnić narzędzia albo ustalić z pracownikiem to, że pracownik będzie je zapewniał - mówi ekspertka. 

Zaznacza jednak, że nie ma regulacji, która odnosiłaby się do szczegółów pracy zdalnej. - Nie jest powiedziane, kto komu będzie płacił ekwiwalent za prąd, który pracownik zużyje, pracując w domu. Co, jeżeli pracownik pracuje ze swoim sprzętem? Na chwilę obecną te wszystkie kwestie regulują indywidualne ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - mówi gość Jedynki.

.- Kwestią dobrej woli pracodawcy jest zwrot kosztów za używanie własnego sprzętu i za prąd - mówi mecenas Ludwig. - Były już proponowane w jednym z projektów zmian ekwiwalenty w wysokości 100 złotych, ale ten projekt nie został wdrożony w życie - dodaje.

- Z tego, co wiem, pracodawcy często proponują pracownikom ryczałt w określonej kwocie za dany miesiąc. Ewentualnie jeszcze dofinansowanie z tytułu, że pracownik zużywa własny sprzęt typu komputer, skaner, drukarka.  Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której pracodawca delegował pracownika do pracy zdalnej i powiedział: "radź sobie sam, mnie to nie interesuje" - podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: mecenas Katarzyna Ludwig (specjalista prawa pracy)

Data emisji: 22.10.2020 

Godzina emisji: 11.18

kh

Czytaj także

Marlena Maląg: dzięki państwowej pomocy udało się uratować 6 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:00
- Naszym celem jest przede wszystkim, aby gospodarka jak najwcześniej wróciła na tory sprzed okresu pandemii - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Przekazała, że dzięki pomocy państwa zostało uratowanych "6 mln miejsc pracy".
rozwiń zwiń