Królowa Beskidów. Jak przygotować się do wyprawy na Babią Górę?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:20
Ten najwyższy szczyt polskich Beskidów przyciąga swą wyjątkowością i malowniczością. Górujący nad okolicą punkt odznacza się iście alpejskim krajobrazem... ale Babia Góra słynie także z kapryśnej pogody.
Babia Góra
Babia GóraFoto: Shutterstock/Pinus-piotrek

czytaj więcej
góry1200.jpg
Góry jesienią. Piękne, ale także niebezpieczne

- Często mamy do czynienia z sytuacją, w której ludzie idą w Beskidy zapominając o tym, że Babia Góra to już góra wysoka w związku z czym warunki potrafią bardzo szybko się zmieniać. Bardzo długo też utrzymują się tam warunki inne niż w pozostałych częściach Beskidu. W związku z tym to przygotowanie turysty jest niezwykle ważne - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Michał Madejski z Sekcji Babiogórskiej Beskidzkiej Grupy GOPR. 

Nie bez powodu Babia Góra zwana jest "Matką Niepogód" i "Kapryśnicą". Wyższe partie masywu znane są z bardzo zmiennej i kapryśnej pogody. Zmienne warunki pogodowe mogą sprawić, że stracimy orientację w terenie i zboczymy ze szlaku. Dodatkowo na szczytach i przełęczach często wieją bardzo silne wiatry. Latem szczególnie niebezpieczne są gwałtowne burze, a zimą należy uważać na śnieżne huragany oraz możliwe w niektórych partiach szlaków turystycznych zagrożenie lawinowe.

Posłuchaj
04:42 PR1_MPLS 2020_10_23-10-20-20.mp3 Jak przygotować się do wyprawy na Babią Górę? (Cztery pory roku/Jedynka)

Jakie błędy popełniają turyści wybierając się na Babią Górę? - Przeceniają swoje umiejętności, mają zbyt ambitny plan tej wycieczki. Szybko zapada zmrok, który zaskakuje ludzi. Błędem jest także niepowiadomienie nikogo, ze idzie się w góry - mówi Michał Madejski.


GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Magdalena Zbylut

Data emisji: 23.10.2020 

Godzina emisji: 10.20

kh


Czytaj także

O czym należy pamiętać, planując wyprawę w góry? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:40
Przełom lata i jesieni to piękny czas w górach. Można tego doświadczyć podczas spacerów i wypraw. Niestety, nie zawsze kończą się one szczęśliwie. 
rozwiń zwiń