Koronawirus w Polsce. Dlaczego zamknięto restauracje?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:00
W Polsce od soboty weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Obowiązuje m.in. zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych i restauracji, które od teraz mogą sprzedawać swoje dania jedynie na wynos oraz w dowozie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

czytaj więcej
karta kredytowa bankomatowa płatnośc terminal zakupy 1200.jpg
W czasach pandemii wolimy płacić kartą. Coraz mniej bankomatów

- My jednak nie zachowujemy dostatecznego dystansu. Przy barze, przy kasie, spotykają się ludzie, przenosząc wirusa - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, dr Piotr Gryglas. - Jeszcze jak są to duże sale i ten odstęp jest trzy-, czterometrowy to są zachowane zasady bezpieczeństwa, ale osoby spotykają się także w toalecie, czy przy barku, żeby sobie coś z niego wybrać, więc już takie zachowania mogą przenosić wirusa z jednej osoby na drugą - dodaje.

Posłuchaj
02:54 PR1_MPLS 2020_10_26-10-21-10.mp3 Dlaczego zamknięto restauracje? (Koronawirus - co musisz wiedzieć/Jedynka)

- Małe pomieszczenia, małe restauracje stanowią zagrożenie, bo jednak osoby dosyć długo przebywają w tym samym niewielkim pomieszczeniu. Niestety wówczas ryzyko wdychania cząstek wirusa jest bardzo duże, a zakaźność tego wirusa jest ogromna - wyjaśnia specjalista. 

Na wynos?

Z dań zamawianych na wynos najbezpieczniejsze będą te, które ponownie możemy poddać obróbce termicznej, gdyż w temperaturze wynoszącej powyżej 60 stopni wirus ginie. - Im wyższa temperatura, tym lepiej - zaznacza dr Piotr Gryglas. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 10.20

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boże Narodzenie w czasie pandemii COVID-19. Minister zdrowia ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 07:52
- Na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy o świętach Bożego Narodzenia mogli myśleć w sposób tradycyjny - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Fakcie".
rozwiń zwiń